Religia w szkołach - wybór czy obowiązek? [SONDAŻ]

2021-07-06 16:25:40(ost. akt: 2021-07-06 16:34:35)
Czy lekcje religii w szkole powinny być obowiązkowe?

Czy lekcje religii w szkole powinny być obowiązkowe?

Autor zdjęcia: Pixabay

Pod koniec czerwca 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie dotyczące opinii Polaków o nauczaniu religii i etyki w szkołach. Prawie połowa badanych uważa, że obydwa przedmioty powinny być nieobowiązkowe.

Wyniki sondażu są następujące

:

45 proc. respondentów uważa, że udział w lekcjach z religii i etyki powinien pozostać dobrowolny i nieobowiązkowy.

Wśród badanych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, współczynnik ten jest jeszcze wyższy i przekracza 49 proc., a wśród respondentów od 18 do 34 życia przekracza 51 proc. Kolejne 31 proc. ankietowanych uważa, że przedmioty te w ogóle nie powinny być nauczane w szkołach, a w szczególności lekcje religii, których, zdaniem 1/5 Polaków, nie powinno być w planie zajęć.

Według pozostałych 25 proc. badanych co najmniej jeden z tych przedmiotów powinien być obowiązkowy. Najwięcej, bo 13 proc. osób twierdzi, że oba przedmioty powinny być obowiązkowe.

Prawie połowa ankietowanych jest zdania, że nie należy zmieniać obecnego systemu szkolnictwa w zakresie lekcji religii i etyki. A jeśli takie zmiany miałyby nastąpić, to, zdaniem Polaków, powinny pójść nie w kierunku obowiązkowych lekcji obu przedmiotów, ale usunięcia ich z planu zajęć szkolnych.

Fot. Research Partner

Zdaniem socjologa:


Im większa gęstość zaludnienia, tym więzi społeczne są słabsze - mówi dr Jacek Poniedziałek, socjolog z UWMPo tym sondażu widać, że pomysł ministra Czarnka nie znajduje poparcia w społeczeństwie. Ludzie nie chcą być przymuszani do podejmowania takich decyzji światopoglądowych, a wybór między religią lub etyką jest tego przykładem.

W polskich szkołach brakuje wykwalifikowanych nauczycieli etyki, więc te lekcje prawdopodobnie prowadziliby katecheci. Według mnie rodzice mogą widzieć zagrożenie związane z tym, że ich dzieci mogą być poddane katolickiej indoktrynacji wbrew ich woli.

Źródło: Research Partner

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. AlaBabka #3070438 6 lip 2021 16:43

    Jestem absolutnie przeciwna religii w szkołach. Zgłaszam sprzeciw wobec opłacaniu katechetów z budżetu państwa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (41) odpowiedz na ten komentarz