Ornitologiczny apel gminy w obronie "braci mniejszych"

2021-07-05 13:20:41 (ost. akt: 2021-07-05 13:28:42)
wróbel zwyczajny

wróbel zwyczajny

Autor zdjęcia: wikipedia

Jaskółki, jerzyki, wróble, mazurki, kawki, gołębie miejskie, sikorki – między innymi te gatunki objęte są ochroną na terenie Polski. Ptaki te chronione są prawem europejskim i krajowym. O powyższym przypomina Gmina Ełk
Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski apeluje, aby każdy, kto zauważy niszczenie ptasich gniazd, zgłaszał ten fakt organom ścigania.

– Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych – przypomina Wójt Tomasz Osewski.

– Nie wolno niszczyć ptasich gniazd zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych, na balkonach, pod dachami, na klatkach schodowych oraz w parkach, ogrodach i sadach - precyzuje włodarz gminy.

Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października. Natomiast okres lęgowy poszczególnych gatunków ptaków przypada w różnych terminach (np. bielika – od stycznia do lipca, wróbli – od lutego do sierpnia, jerzyków – od maja do sierpnia). Może on ulegać nieznacznym przesunięciom w ciągu roku w zależności od warunków pogodowych.

Za niszczenie gniazd ptaków grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności nawet do lat 2. Niszczenie ptasich gniazd w okresie lęgowym jest przestępstwem, a obywatelskim obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu policji. Sprawami ochrony ptaków i ich gniazd zajmuje się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

mat. Gmina Ełk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nimfadora Tonks #3070380 6 lip 2021 08:24

    A cóż to wójta tak ekologicznie wzmogło, że nagle apeluje bez podania żadnych konkretów? Czyżby świeżo przybyły brukselski potwór o nazwie Donald Tusk zapowiedział jakąś wizytę w okolicy połączoną ze zrzucaniem gniazd bocianich?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz