Czy wybudują tanie mieszkania dla młodych?

2021-06-23 08:31:20 (ost. akt: 2021-06-23 08:47:57)
Od lewej: Michał Wypij i Jarosław Gowin

Od lewej: Michał Wypij i Jarosław Gowin

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Na Warmii i Mazurach ma zostać wybudowanych tysiąc mieszkań na wynajem z niskim czynszem. Takich lokali brakuje, bo choć mamy boom mieszkaniowy, to wielu, szczególnie młodych ludzi, nie stać na drogie mieszkania od deweloperów.
Program Mieszkanie plus miał rozwiązać problem trudnej dostępności mieszkań, szczególnie dla młodych ludzi. Premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku dzięki temu programowi w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań.

Tymczasem według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na 31 stycznia tego roku wybudowano lub jest w budowie 26 603 lokale. Tak więc trudno mówić o jakimś wielkim sukcesie programu.

Dlaczego program, wszak tak potrzebny, nie wypalił? Najprostsza odpowiedź to taka, że do tanga trzeba dwojga.

— Problemy Polski można najlepiej rozwiązywać tam, gdzie harmonijnie współpracują ze sobą rząd z władzami samorządowymi — stwierdził niedawno na konferencji w Olsztynie wicepremier Jarosław Gowin, przedstawiając najnowszy program mieszkaniowy.

Tanie mieszkania na Warmii i Mazurach?

Na Warmii i Mazurach w ciągu trzech, czterech lat ma powstać tysiąc mieszkań na wynajem z niskim czynszem. Mieszkania wybuduje spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Północ, którą powołał Krajowy Zasób Nieruchomości i 19 samorządów z Warmii i Mazur. Budowa mieszkań w 45 proc. może być pokryta ze środków budżetu państwa.

— To pierwszy rządowy projekt, który może się udać po niepowodzeniu programu Mieszkanie plus — podkreśla poseł Porozumienia Michał Wypij. — Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest tym narzędziem, które w sposób skuteczny może zrealizować aspiracje mieszkaniowe, także mieszkańców Warmii i Mazur.

Jak poinformował prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński oprócz dofinansowania z budżetu zakłada się 15-proc. udział przyszłych najemców tych lokali, a reszta ma być sfinansowana z taniego kredytu z BGK. Pierwsze mieszkania mają być oddane do użytku w ciągu 3-3,5 roku. Przyszłych najemców ma wytypować gmina. Mają to być osoby, które mają dochody, ale nie na tyle duże, żeby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Wśród samorządów, które przystąpiły do spółki są Wydminy.
— Mamy już gotowy projekt i pozwolenie na budowę, tak więc prace są już bardo zaawansowane — mówi Radosław Król, wójt gminy Wydminy. — Myślę, że już na początku przyszłego roku ruszy budowa, a na początku 2023 roku będziemy wręczać klucze najemcom, którzy z czasem staną się właścicielami tych lokali.

Radosław Król
Fot. Archiwum prywatne
Radosław Król

Na gminnej działce w centrum Wydmin mają powstać trzy budynki, w których będzie w sumie 76 mieszkań. Lokale będą miały od 35 do 72 m kw. Dzięki temu gmina w dużej z rozwiąże problem braku mieszkań na swoim terenie.

Kto ma szanse na te mieszkania?

— Będzie regulamin, a chodzi tu o osoby, które mają dochody, ale nie mają tzw. zdolności kredytowej, nie mogą więc zaciągnąć kredytu na mieszkanie — dodaje wójt Król. — Pierwszeństwo będą miały osoby mieszkające w gminie Wydminy, które nie mają tu własnego mieszkania. A czynsz za lokal, który uwzględnia już spłatę kredytu, nie może być większy niż ok. 14 zł za metr kwadratowy. Już myślimy o kolejnych budynkach. A nie da zrealizować takich programów mieszkaniowych bez współpracy z samorządami. A ten model, w którym ma powstać te 1000 mieszkań jest bezpieczny, ma szansę powodzenia.

Spółka wybuduje też mieszkania w Szczytnie, a ich budowa może ruszyć naprawdę szybko.
— Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo mamy już pełną dokumentację i pozwolenie na budowę na dwa bloki, w których będzie 36 mieszkań — mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. — I tak naprawdę już jesteśmy gotowi ruszyć z budową. Jesteśmy przygotowani. Oczywiście 36 mieszkań nie załatwi wszystkich potrzeb, ale w znacznym stopniu rozwiąże problem dostępu mieszkań dla szczególnie dla młodych ludzi. Dla młodych osób, które pracują, zarabiają, ale nie mają tzw. zdolności kredytowej. Teraz będą oni mieli szanse na własne lokum. Będzie regulamin, czytelne kryteria, lokale będzie przydzielała komisja. Myślę, że w połowie 2023 roku mieszkania będą gotowe. I oczywiście na tym nie koniec, bo mamy tereny i myślimy już o kolejnych budynkach.

Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna
Fot. Arch. prywatne
Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna

Mieszkania mają zachęcić z jednej strony młodych mieszkańców, żeby nie wyjeżdżali ze Szczytna, a z drugiej też przyciągnąć do miasta nowych mieszkańców. A tym bardziej że mogą oni liczyć na dodatkowe bonusy.

— Do tego dokładamy jeszcze miejsce dla każdego dziecka w żłobku i w przedszkolu — zachęca do związania swojej przyszłości ze Szczytem burmistrz Mańkowski.

Andrzej Mielnicki
a.mielnicki@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Robert Lewandowski #3069366 23 cze 2021 10:46

  Przerabiane było już niejednokrotnie. TBS i inne tylko przydupasy się łapały. Mydlenie oczu i tyle. Nie mogłem dostać kredytu miei pomoc i d...a 15 lat na stancji z małym dzieckiem się bujiśmy. JENA WIELKA ŚCIEMA

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #3069356 23 cze 2021 08:57

  Kolejne bicie piany i mydlenie oczu! Nie ma czegoś takiego jak "tanie mieszkanie"! Ile było takich "programów"? Kończyło się tym że mieszkania szły na wynajem komercyjny bo nie było komu dokładać a czynsze tak wysokie że młodych ludzi nie był stać na "tani" wynajem a do tego na odludziu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Turbo #3069352 | 31.60.*.* 23 cze 2021 08:39

  mi do mieszkania nikt nie "dołożył", spłacam kredyt jak większość moich znajomych. Budowanie tanich mieszkań dla młodych to tylko chwyt, bo przecież wszyscy do tego dołożymy

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz