Sztynort: jest nadzieja na ratunek dla pałacu Lehndorffów

2021-06-19 15:57:25(ost. akt: 2021-06-19 15:57:23)
Pałac w Sztynorcie przed rozpoczęciem prac remontowych

Pałac w Sztynorcie przed rozpoczęciem prac remontowych

Autor zdjęcia: Archiwum PNFOZK

Pałac w Sztynorcie całymi latami jakoś nie miał szczęścia. Szczęścia do bogatego inwestora, szczęścia do pomysłu na zagospodarowanie, szczęścia do dobrego marketingowca… A jednak coś się w Sztynorcie dzieje!
Sztynort (powiat węgorzewski) to miejsce, do którego wracam regularnie. Bo ciągnie mnie bogata historia tego miejsca, bo tajemnice rodu Lehndorffów, bo bolesne losy Hansa, bo Heinrich i nieudany zamach… Całymi latami jeżdżę tam, szperam, chodzę i oczyma wyobraźni widzę to miejsce w czasach jego największej świetności. I nie powiem — po każdej wizycie blisko mi do stanu zaawansowanej depresji.

A jednak ostatnia rozmowa z mec. Wojciechem Wrzecionkowskim, prezesem Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, natchnęła mnie nadzieją.

— Jak widać, prace trwają i cieszy mnie, że do Sztynortu przybyli specjaliści. Ludzie, którzy zawodowo zajmują się ochroną i konserwacją zabytków, znają się na tym — ale też ludzie, którzy doskonale znają wartość i potencjał tego miejsca — mówi mec. Wrzecionkowski.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, już we wrześniu do Sztynortu przyjadą też studenci z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. Wspólnie z wykładowcami zajmą się z jednej strony fachową konserwacją pałacu, a z drugiej — zgłębiać będą bogatą historię naszego regionu, a jego piękne krajobrazy poniosą w świat.

Magdalena Maria Bukowiecka