Warmińsko-Mazurskie: pandemia wygasła już w 9 powiatach

2021-06-18 16:03:41 (ost. akt: 2021-06-18 15:26:10)

Autor zdjęcia: WOT

Od jakiegoś czasu odnotowujemy spadek dziennego przyrostu nowych zakażeń koronawirusem. Według modelu KOR pandemia wygasła już w 9 powiatach naszego województwa. Olsztyn jednak jako jedyne miasto wojewódzkie wchodzi w trend wzrostowy.
Według trendów modelu KOR w naszym województwie pandemia wygasła w powiatach: oleckim, nowomiejskim, nidzickim, braniewskim, lidzbarskim, węgorzewskim, elbląskim, działdowskim i ełckim.

Niepokojąca sytuacja jest w Olsztynie, który jako jedyne miasto wojewódzkie jest w trendzie wzrostowym. Na 17 czerwca 2021 roku trend w Olsztynie wynosi 0,0147. Nie jest to wysoka liczba, jednak jedyna dodatnia w skali kraju.

Fot. Analizy danych. Tweeter: @mariog5tw

Dzisiaj odnotowaliśmy 4 przypadki w całym województwie i zero w Olsztynie. W regionie, a szczególnie w dużych ośrodkach miejskich przybywa bardzo mało nowych zakażeń, więc tendencja spadkowa się utrzymuje. Myślę, że te statystyki to jest tylko chwilowe wahnięcie wykresu — mówi Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologidznej w Olsztynie.

Poprosiliśmy autora modelu KOR o komentarz w tej sprawie.

Analizuję pandemię Covid-19 od początku. Według modelu KOR Olsztyn jako pierwsze ze wszystkich miast wojewódzkich wchodzi w trend wzrostowy obliczany od 1 czerwca 2021 roku — pisze autor strony Analizy danych @mariog5tw