Dziś policjanci prowadzą wzmożone kontrole motocyklistów

2021-06-16 14:27:03(ost. akt: 2021-06-16 14:24:33)

Autor zdjęcia: pixabay

Akcja „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” polega na wzmożonych kontrolach motocyklistów. Policjanci chcą zapewnić bezpieczeństwo każdemu uczestnikowi ruchu, dlatego będą bez skrupułów karać nieodpowiedzialnych kierowców.
Liczba zarejestrowanych motocykli na Warmii i Mazurach stale rośnie. W trakcie ostatnich 15 lat ich liczba niemal się podwoiła i przekroczyła 60 000 pojazdów. Motocykle, podobnie jak motorowery, są popularnym środkiem transportu, na którym należy zachować szczególną ostrożność.

Jak podaje mł. asp. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie — W 2019 roku motocykliści uczestniczyli w 106 wypadkach drogowych na Warmii i Mazurach, rok później w 81, a do końca maja 2021 w 20 zdarzeniach drogowych, które skończyły się poważnymi obrażeniami ciała lub śmiercią ich uczestnika. W 2019 i w 2020 roku motocykliści byli sprawcami 52 wypadków drogowych — podsumowuje.

Na Warmii i Mazurach policjanci często prowadzą interwencje związane z motocyklami lub motorowerami. Wczoraj (wtorek 15 czerwca) w Węgorzewie 15-latek bez uprawnień przewrócił się na motocyklu. Okazało się, że pojazd należał do jego ojca, który mu go udostępnił. 15-latek odpowie pod sądem, a ojciec został ukarany mandatem.

Tego samego dnia w giżycku policjanci zatrzymali kierującą skuterem, która, jak się okazało podczas kontroli, miała około 3 promile alkoholu w organizmie. Podobna sytuacja miała miejsce w powiecie działdowskim, gdzie wczoraj policjanci zatrzymali motorowerzystę, który nie dość, że miał promil alkoholu we krwi, to jeszcze miał pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów z pieszymi łączy to, że należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jest to grupa, która na drodze w przypadku zderzenia z samochodem lub inną przeszkodą, jest szczególnie narażona na poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest to, żeby za kierownicę „dwóch kółek” wsiadały tylko te osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia i umiejętności jazdy. Policjanci nie mają pobłażania wobec tych, którzy lekceważą przepisy dotyczące ruchu motocykli na drogach — przypomina mł. asp. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

kg