I LO w Olsztynie drugą najbardziej tolerancyjną szkołą w Polsce. To aż jedna czy tylko jedna szkoła w Olsztynie?

2021-06-14 15:03:56(ost. akt: 2021-06-14 19:02:02)
Posłanka Monika Falej

Posłanka Monika Falej

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Dzisiaj (14 czerwca) I LO odebrało Dyplom Równości. Jest to nagroda za drugie miejsce, które szkoła zdobyła w konkursie ogólnopolskim. Podczas wręczenia dyplomu obecna była m.in. posłanka Lewicy Monika Falej, absolwentak tej szkoły.
Ranking Szkół LGBT+ jest ogólnopolski, dlatego tak wysokie miejsce olsztyńskiego liceum jest dużym osiągnięciem. Wśród kryteriów rankingu były otwartość szkoły oraz bezpieczeństwo uczniów i uczennic LGBT+. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji w szkole. W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły: organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym. Zwycięskie szkoły nie są więc tylko przyjazne osobom LGBT+, ale także zaangażowane na rzecz ochrony praw człowieka.

Fot. Karol Grosz

Uroczyste przekazanie Dyplomu Równości odbyło się dzisiaj (poniedziałek 14 czerwca). Podczas wydarzenia obecna była m.in. Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości, posłanka Lewicy Monika Falej, Dominik Kuc, Członek Rady Fundacji GrowSpace oraz inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, Jolanta Skrzypczyńska, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, i uczniowie.

Posłanka Falej jest dumna z postawy uczniów, i chce, żeby więcej olsztyńskich szkół podejmowało takie inicjatywy.

To, że młodzież dobrze czuje się w I LO w Olsztynie, napawa mnie ogromną dumą. Szkoła stwarza uczniom przestrzeń, swobodę i możliwości. Pozostaje pytanie: jak czuje się młodzież w innych olsztyńskich szkołach? Powiem szczerze, że się martwię. Martwię się, bo młodzież może nie zauważyła tego konkursu, może kolejny rok przyniesie nam odpowiedź na to pytanie. Ten plebiscyt pokazuje, jak uczniowie czują się we własnej szkole, a to jest niezwykle istotne — mówi Monika FalejMoim zdaniem szkoła powinna prowadzić edukację na temat równości i edukację seksualną. To jest naturalna rzecz, która musi być obecna w każdej szkole. W wieku szkolnym często poszukujemy siebie, a w takim momencie ważne jest, żeby ktoś nam pokazał możliwości i różne punkty widzenia. I LO w Olsztynie jest szkołą która daje szanse, którą młodzi ludzie mogą wykorzystać, wchodząc w dorosłe życie. Za to serdecznie dziękuję całej kadrze szkoły, to jest dla mnie najważniejsza rzecz. Wiedza jest niezwykle ważna, ale szansa to jest coś, co każda szkoła powinna swoim uczniom dawać — zauważa posłanka.

Jak podkreślała posłanka, najważniejsze w szkole jest dobro uczniów, bez których osiągnięcie takiego sukcesu byłoby niemożliwe. Uczniowie sami podejmują wiele inicjatyw mających na celu promowanie równości i praw człowieka. Warte podkreślenia jest również to, że przy tym spotykają się z pełną akceptacją nauczycieli i dyrekcji

W mojej szkole czuję się znakomicie, nie tylko ze względu na to, że inni szanują mnie i moje poglądy, ale także ze względu na to, że wszystkim uczniom w tej szkole żyje się dobrze. W naszej szkole czujemy się dobrze, jesteśmy bezpieczni i akceptowani, nie musimy się bać o to, jak się ubierzemy i czy zostaniemy tu zaakceptowani. Możemy po prostu cieszyć się tym, że będziemy zaakceptowani przez nauczycieli i innych uczniów — mówi Adrian Jasik, uczeń szkoły. — W naszej szkole wszyscy możemy jawnie wyrażać swoje poglądy. Jako przykład mogę tu podać zdalne lekcje, na których część uczniów ustawiała sobie różnego rodzaju formy wsparcia dla Strajku Kobiet, nikt nie miał z tym problemu — podsumowuje uczeń.

W tegorocznej edycji Rankingu Szkół LGBTQ+ ponad 22 tys. osób oceniało swoje szkoły pod kątem otwartości i bezpieczeństwa uczniów i uczennic LGBTQ+. Olsztyńskie liceum zajęło w tym konkursie bardzo wysoką, drugą lokatę, przez co zostało wyróżnione na tle całej Polski.

Ranking wspierał również Olsztyński Marsz Równości. Na przekazaniu Dyplomu Równości obecna była również Agata Szerszeniewicz, która zwróciła się bezpośrednio do mieszkańców miasta.

Mieszkanki i mieszkańcy Olsztyna są różnorodni, tak, jak wielokulturowa jest historia naszego regionu — mówi Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości.Nie wybieramy naszej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, a już się z nimi rodzimy. To proste tak, jak w pełni zrozumiała jest potrzeba bezpieczeństwa i akceptacji. Wspierajmy młode osoby, które już na tak wczesnym etapie życia doświadczają nietoleracji. Bądźmy sojuszniczkami i sojusznikami wszystkich dyskryminowanych osób — kończy.

W I LO na klatce schodowej znajduje się okno, którego rewitalizację sponsorowała posłanka Falej, absolwentka tej szkoły.

Fot. Karol Grosz

Fot. Karol Grosz

Karol Grosz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Monia989 #3070749 10 lip 2021 21:38

  Cześć mam na imię Monika , jestem bardzo nieśmiała i trochę mi głupio ,że piszę takie ogłoszenie ale postanowiłam ,że może w taki sposób znajdę Pana który mnie zaspokoi .Jestem totalną amatorką ale chciałabym sie z kimś zabawiać ,chciałabym wziąć facetowi do ust.. zobaczyć jak to jest.. chciałabym żeby facet mnie ostro pieścił. . Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwiedź mój profil a napewno się dogadamy. Numer telefonu i moje prywatne zdjęcia wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika69

  odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3068985 17 cze 2021 16:21

  Ta szkoła zawsze była na pierwszym miejscu w krzewieniu wszelkiej maści lewicowych , teraz lewackich ideologii. Wiem coś na ten temat , bo ją kończyłam w czasach głębokiej komuny,kiedy to dyrektorował jej zatwardziały krzewiciel komuny dyr Wiśniewski. Widac jej mury przesiąkły wszelkiego rodzaju ideologiami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (31) odpowiedz na ten komentarz

 3. magda #3068768 15 cze 2021 12:00

  Pani Falej, super, sponsoruje Pani okna, witraże, jest tablica upamiętniająca ten wyczyn, zapomniała Pani wspomnieć że te okna są za kasę rodziców tych uczniów. Tacy właśnie dobrzy jesteście, drodzy politycy, wszystko na pokaz, jesteście mistrzami w pozerowaniu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (47) odpowiedz na ten komentarz

 4. frost #3068762 15 cze 2021 10:54

  Mam rozumieć, że poziom tolerancji wyznacza fascynacja lewicową i lewacką ideologią? Biedna ta młodzież, chyba, że z wiekiem przyjdzie otrzeźwienie. Szkoła powinna być indyferentna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ja. #3068742 15 cze 2021 05:55

  Talib Czarnek wam tolerancję z głowy wybije i obawiam się że to szybko nastąpi!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-11) odpowiedz na ten komentarz