Dziś obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa

2021-06-14 10:27:31(ost. akt: 2021-06-14 11:19:37)

Autor zdjęcia: Aleksandra Tchórzewska

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie dzisiaj jest odświętna atmosfera. I tłumy tych, którzy chcą pomóc. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To święto dawców krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Niektórzy nie wiedzą, że dziś mają święto, tak jak pan Piotr Gąsiewski z Bartąga. Przyszedł oddać krew za namową kolegi z pracy. Wcześniej się wahał. Dziś już wie, że to była najlepsza decyzja w jego życiu. Wie też, że dzisiaj jest wyjątkowy dzień.

Piotr Gąsiewski z Bartąga
Fot. Aleksandra Tchórzewska
Piotr Gąsiewski z Bartąga

Zwykle to się tak zaczyna: ktoś kogoś namówi, zachęci i zanim się człowiek obejrzy, mijają lata na oddawaniu krwi.

Albo zdarzy się coś strasznego...

Piętnaście lat temu koleżanka z pracy pani Alicji Jankowskiej z Olsztyna miała wypadek samochodowy. Dziś pójście do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest jak obowiązek. Nie wyobraża sobie inaczej. — Chcę dzielić się tym, co najcenniejsze — mówi całą mocą.

Alicja Jankowska z Olsztyna
Fot. Aleksandra Tchórzewska
Alicja Jankowska z Olsztyna

Szybko okazuje się, że dla chcącego, nic trudnego. Nasi bohaterowie układają grafik w pracy tak, aby móc przyjechać. Pokonują kilometry. Nic ich nie zraża. — Jak ktoś chce, zawsze znajdzie sposób — mówią zgodnie.


Robert Fydrych z Olsztyna
Fot. Aleksandra Tchórzewska
Robert Fydrych z Olsztyna

Bartek Goryszewski z Gietrzwałdu
Fot. Aleksandra Tchórzewska
Bartek Goryszewski z Gietrzwałdu

Więcej o Światowym Dniu Krwiodawcy i o naszych bohaterach, przeczytają Państwo we wtorkowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej".

Uwaga! W pandemii obowiązuje rejestracja na oddanie krwi. Można się zarejestrować telefonicznie lub przez internet.

at