Wojewoda: Rada Gminy Grunwald nie złamała prawa

2021-06-12 08:12:00 (ost. akt: 2021-06-14 10:34:50)
Sesja Rady Gminy Grunwald z 31 marca

Sesja Rady Gminy Grunwald z 31 marca

Autor zdjęcia: Sesje Rady Gminy Grunwald

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z wojewodą warmińsko-mazurskim przeprowadzili kontrolę w gminie Grunwald, która wykazała, że Rada Gminy działa zgodnie z prawem. To już kolejna próba rozwiązania rady przez wójta Szczepkowskiego.
Wójt Gminy Grunwald dwukrotnie chciał odwołać radę gminy. Jesienią ubiegłego roku w gminie odbyło się referendum w sprawie odwołania rady. Mieszkańcy zadecydowali, że nie chcą jej rozwiązywać. Druga próba miała miejsce w kwietniu tego roku, kiedy wójt Adam Szczepkowski wysłał do premiera Morawieckiego ikilku innych najważniejszych osób w państwie donos, w którym skarży się na działanie rady i niekompetencje radnych z uwagi na choroby psychiczne czy orientację seksualną ich dzieci.

Sprawa była szeroko komentowana w mediach. Na łamach „Gazety Olsztyńskiej” na temat pisma wójta Adama Szczepkowskiego publikowaliśmy wypowiedzi socjologów, politologów, polityków, ludzi kultury i publicystów na temat pisma wysłanego do premiera.

Po niemal dwóch miesiącach MSWiA wysłało Adamowi Szczepkowskiemu odpowiedź, której głównym przesłaniem jest to, że nie ma żadnych podstaw do rozwiązania Rady Gminy, bo nie złamała ona prawa. Do sprawy odniósł się poprzednik wójta Szczepkowskiego — Henryk Kacprzyk.

Jako mieszkaniec, który na bieżąco obserwuje to, co się dzieje w gminie, stwierdzam, że odpowiedź MSWiA do pana Szczepkowskiego nic nie zmieni. Wójt nie rozumie zasad demokracji, uważa, że Rada Gminy to "niepotrzebny dodatek". Będąc członkiem partii rządzącej, myślał, że znajdzie zrozumienie i pomoc u elit politycznych, a stał się po prostu zbędnym ciężarem — komentuje były wójt — Rada Gminy nie wyraziła zgody na pewien przetarg, jednak wójt półformalnie przepchał ten przetarg. Zrobił przesunięcia w budżecie i przystąpił do realizacji projektu. Wójt myśli, że nie musi się liczyć z radą, chciał ją odwołać, ale mu się nie udało. Teraz chce rządzić sam, ale tutaj nie o to chodzi — stwierdza Henryk Kacprzyk.

W liście do premiera Morawieckiego i najważniejszych osób w państwie wójt Adam Szczepkowski opisuje wiele sytuacji związanych ze swoim poprzednikiem, wymiarem sprawiedliwości czy radnymi, które mają wykazać ich niekompetencję. W pewnym momencie wójt odnosi się do przewodniczącej rady gminy Ewy Bawolskiej, o której Adam Szczepkowski napisał: „lecząca się psychiatrycznie przewodnicząca rady (…) propaguje postulaty środowisk LGBT, matka córki lesbijki.”

Myślę, że ta odpowiedź wiele nie zmieni w postawie wójta. Odpowiedź wojewody na pismo wójta z listopada była w podobnym brzmieniu. Urzędnicy wysokiego szczebla wskazali, jak należy stanowić prawo. Wojewoda stwierdził, że nie widzi w uchwałach Rady Gminy łamania prawa, więc nikt oprócz wójta Szczepkowskiego nie ma nam nic do zarzucenia — mówi przewodnicząca Rady Gminy Grunwald. — Mieszkańcy podczas jesiennego referendum pokazali, że Rada Gminy działa prawidłowo, ministerstwo i wojewoda również nie mają nam nic do zarzucenia, więc to wszystko pokazuje, że skargi wójta są bezpodstawne. Ta sytuacja jasno pokazuje, że w układzie rada-wójt, to on jest stroną która zawiniła. Mam nadzieję, że wskazania wysokich rangą urzędników o tym, że rada funkcjonuje prawidłowo, zachęcą mieszkańców do udziału w referendum o odwołanie wójta przed upływem kadencji — kończy Ewa Bawolska.

Rada Gminy Grunwald nie zostanie rozwiązana, jednak mieszkańcy zbierają podpisy wymagane do przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania wójta Adama Szczepkowskiego. Z wielu przekazów wynika, że współpraca wójta Szczepkowskiego z radą nie układa się najlepiej, przez co cierpią mieszkańcy gminy.

Karol Grosz

O wójcie gminy Grunwald pisaliśmy tutaj:Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monia989 #3068555 12 cze 2021 13:01

    Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz