Europe Direct!

2021-06-04 14:21:21 (ost. akt: 2021-06-04 15:05:40)

Autor zdjęcia: pixabay

— Jako Grupa WM mamy w informowaniu społeczeństwa długie doświadczenie i szereg możliwości — mówi Beata Tokarczyk, Pełnomocnik Zarządu ds. Operacyjnych Grupy WM. —Teraz mieszkańcy regionu w naszej redakcji dowiedzą się też wszystkiego o Unii Europejskiej.
— Grupa WM w ostatnim czasie wygrała projekt i uzyskała środki na otwarcie i prowadzenie punktu Europe Direct Warmia i Mazury. Z czego wynika potrzeba otwierania takich punktów?
— Jak zawsze z potrzeby wiedzy. Jej pogłębiania i poszerzania. Odpowiadamy na wszelkie pytania mieszkańców dotyczące Unii Europejskiej – zarówno telefonicznie jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Można nas również znaleźć na fb. Zgłaszając się do nas, mieszkańcy otrzymają odpowiedzi zarówno na pytania ogólne dotyczące UE jak i pomoc w nawigacji po stronach internetowych instytucji UE. Pomagamy w znalezieniu szczegółowych informacji, ewentualnie kierujemy do ekspertów z Komisji Europejskiej. Wskazujemy również najlepsze źródła dalszych informacji i porad.

A wszystko to wzięło się stąd, że jako media bacznie obserwujemy wszystko, co dzieje się w Europie. Zastanawialiśmy się, jak połączyć naszą lokalność i regionalność z UE. Kilka miesięcy temu w Grupie WM powstała komórka europejska — uznaliśmy, że tym bardziej warto być z Unią Europejską w stałym kontakcie. Na bieżąco śledzimy więc wiadomości, ale też staramy się brać udział w konkursach i projektach. W naszym województwie to drugi punkt. Pierwszy, Europe Direct Olsztyn, działa prawie od samego początku naszego członkostwa w UE— od 2005 r. Prowadzi go zespół z bardzo dużą znajomością zagadnień unijnych i z ogromnym doświadczeniem. A ponieważ w Europe Direct Olsztyn mają doświadczenie, a my mamy media — mam nadzieję, że wiele przedsięwzięć uda nam się poprowadzić razem, wspierając się wzajemnie. Do tego planujemy też otwarcie trzeciego punktu, który działałby pod auspicjami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i wspierał głównie studentów.

— A czym będzie punkt Europe Direct Warmia i Mazury? Co i komu on umożliwi?

Beata Tokarczyk, Grupa WM— Wszystko to, o czym już wspomniałam. Jak to w mediach: zapewnimy przede wszystkim rzetelną i pełną informację. Chcemy szerzyć wartości Unii Europejskiej, promować je i popularyzować wśród mieszkańców Warmii i Mazur. Chcemy też mówić, co z pomocą Unii możemy zrobić, jak to zrobić — a potem pokazywać na to realne przykłady. Zależy nam na największym możliwym szerzeniu wiedzy, szczególnie wśród ludzi młodych, ale nie tylko.

— Punkt Europe Direct Warmia i Mazury zaczął działać 1 maja — dokładnie w 17. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Czy dziś Polacy wciąż interesują się Unią? Jakie aspekty funkcjonowania Unii i naszego w niej członkostwa interesują ich najbardziej?
— Ja dostrzegam, że nie wszyscy mają kompletną wiedzę — i nawet to rozumiem. Ale widzę też, że nawet z podstawowymi informacjami o Unii krucho. Planujemy zatem szereg prelekcji i wydarzeń poszerzających tę wiedzę. Z pewnością włączać będziemy się także w działania i brać udział w wydarzeniach organizowanych przez inne instytucje, których celem będzie informacja o Unii dla mieszkańców naszego regionu. Jako Grupa WM mamy w informowaniu społeczeństwa długie doświadczenie i szereg możliwości! Ponieważ szybko utworzyliśmy nasze konto w mediach społecznościowych — na Facebooku — równie szybko pojawiły się pytania: o to, co konkretnie zamierzamy robić, kiedy i gdzie, prócz Facebooka, szukać wiadomości. To sygnał, że ludzie jednak wciąż informacji poszukują i że sami czują w tym temacie deficyt wiedzy. Tym bardziej cieszymy się, że nasz punkt jest potrzebny. A były też i sygnały, że ludzie chcą nam pomóc — pytali nawet konkretnie w czym i deklarowali chęć stałej współpracy.

— Co obecnie jest najważniejszą sprawą, w którą zaangażowane są punkty Europe Direct?
— Konferencja w sprawie przyszłości Europy.

— Czym właściwie jest konferencja?
— To aktualna okazja dla wszystkich obywateli UE, aby włączyć się w debatę na temat wyzwań i priorytetów Europy. Dlatego zachęcamy mieszkańców Warmii i Mazur do odwiedzania strony https://europa.eu/european-union/conference-future-europe_pl i wyrażania opinii jakiej przyszłości chcesz dla Unii Europejskiej. Konferencja w sprawie przyszłości Europy to seria debat i dyskusji prowadzonych przez obywateli, które umożliwią mieszkańcom całej Europy podzielenie się pomysłami i pomogą kształtować naszą wspólną przyszłość. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska zobowiązały się wysłuchać Europejczyków i w ramach swoich kompetencji zastosować się do otrzymanych zaleceń. Wnioski z Konferencji i wskazówki w sprawie przyszłości Europy mają być gotowe wiosną 2022 r.

— To konkretnie: gdzie po informację o Unii Europejskiej możemy się zgłaszać?
— Do siedziby Grupy WM wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”, na Trackiej 5, do siedziby Biura Ogłoszeń GO w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. To osobiście, ale najszybciej w mediach społecznościowych i telefonicznie. Z pewnością otworzymy także mini-punkty w innych miejscach: w naszej siedzibie w Elblągu, w Ełku i Lidzbarku Warmińskim — oraz wszędzie tam, gdzie siedziby mają nasze tygodniki. A także do punktu Europe Direct Olsztyn na ul. Towarowej 1. W tych punktach każdy uzyska przynajmniej podstawowe informacje o Unii i dowie się, gdzie skierować dalsze kroki. Na stronie internetowej „Gazety Olsztyńskiej” mamy już zakładkę „Europe Direct WM” — za chwilę ruszy osobna strona punktu. Mamy nadzieję, że dzięki tym dwóm olsztyńskim punktom Europe Direct i dobrej między nami współpracy — poinformujemy jak najwięcej mieszkańców o Unii i wielu aspektach jej działalności, które w dużej mierze przecież nas wszystkich dotyczą. W dobie pandemii, w cieniu której wciąż żyjemy, zachęcamy przede wszystkim do kontaktu telefonicznego i mailowego. By było jak najbezpieczniej.

— Jak ważny to będzie punkt na mapie konkretnie naszego województwa? Co zyskają mieszkańcy Warmii i Mazur?
— Wiedzę — czyli rzecz najcenniejszą. Jak działa Unia Europejska, jakie wsparcie finansowe można uzyskać i na co konkretnie. Poza tym wartości unijne — jedność, równość, poszanowanie prawa, tolerancja, szacunek wobec innych ludzi, dbałość o klimat i środowisko naturalne, zapobieganie wszelkim wykluczeniom — powinny być uniwersalne. One są bardzo pro-ludzkie, zawsze po stronie człowieka. Pragniemy te wartości utrwalać i dbać, by w naszym społeczeństwie ludzie potrafili się ze sobą komunikować bez mowy nienawiści. O tym też chcemy stale przypominać i utrwalać w świadomości obywateli wspólnej Europy. Naszej Europy.

— W jakie dni i w jakich godzinach można się zgłaszać?
— Generalnie od poniedziałku do piątku, od 8 do 16. Ale zapewniam, że telefon odbierzemy nawet wczesnym wieczorem, a na maile odpowiemy tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Magdalena Maria Bukowiecka