Lidia Staroń i Marcin Wiącek – Kto zostanie rzecznikiem praw obywatelskich? [SONDA]

2021-05-29 11:25:27 (ost. akt: 2021-05-29 12:33:28)
Lidia Staroń i Marcin Wiącek

Lidia Staroń i Marcin Wiącek

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak/ mat. konferencji prasowej

Wybór nowego RPO trwa od kilku miesięcy. Dotychczasowi kandydaci odpadali na poziomie Sejmu lub Senatu. Przed nami kolejne głosowanie, znamy już kandydatów. Kto waszym zdaniem powinien zostać nowym RPO?
We wrześniu ubiegłego roku upłynęła kadencja obecnego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, ale dalej pełni on swoje obowiązki, bo wybór jego następcy znacznie się przedłuża.

Wybór rzecznika wymaga kompromisu, bo rzecznik powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu na wniosek albo marszałka Sejmu, albo grupy 35 posłów. Potrzebny jest więc kandydat, który połączyłby wszystkie siły polityczne. Do tej pory nie udało się znaleźć takiej osoby.

Kim są nowi kandydaci na rzecznika praw obywatelskich?


Lidia Staroń jest znana w całej Polsce, a szczególnie w Olsztynie, gdzie bezkompromisowo wygrała wybory do Senatu. Ma duże doświadczenie polityczne, wcześniej była posłem Platformy Obywatelskiej, natomiast obecnie drugą kadencje zasiada w Senacie jako niezależna senator. Największą wadą Lidii Staroń jest brak wykształcenia prawniczego, gdyż z zawodu jest inżynierem budownictwa.

Prof. Marcin Wiącek kieruje zakładem Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Nie ma on dużego doświadczenia w polityce, jednak jest specjalistą w dziedzinie prawa konstytucyjnego oraz systemu ochrony praw człowieka. Co ciekawe, jego kandydaturę poparło również Porozumienie, co znacznie zwiększa jego szansę na wygraną.

A co jakie jest wasze zdanie na ten temat? Kto powinien zostać nowym rzecznikiem praw obywatelskich? Zachęcamy do oddania swojego głosu w sondzie i wyrażenie swojej opinii w komentarzu.

Kto powinien zostać nowym rzecznikiem praw obywatelskich?
pokaż wyniki »

kg

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Teresa Duda #3067518 29 maj 2021 16:26

  Tylko i wyłącznie Pan profesor dość popieranych wyborców PIS

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewa Nowak #3067515 29 maj 2021 16:22

  Niestety,link się nie otwiera. W skrócie-"Sprawa Procyka" . Można wrzucić w wyszukiwarkę. Jest o czym poczytać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ewa Nowak #3067514 29 maj 2021 16:15

  Zapomniano wspomnieć także o takiej działalności Pani Staroń. https://fordonskasm.home.pl/autoinstalat or/wordpress/?p=15003 to jeden z nielicznych artykułów opisujących tę sprawę. Myślę,że taką "działalnością" Pani Senator powinna się również pochwalić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz