Artyści protestują, bo rząd o nich zapomniał?

2021-05-25 09:18:25(ost. akt: 2021-05-25 10:24:17)
Cała Polska wraca do życia. Ale nie artyści, którzy cały czas mają szlaban na występy. Czują się oszukani i apelują: otwórzcie koncerty! Protestują w sieci, bo... na scenie nie mogą.
Niby mogą grać, ale nie mogą. Artyści otrzymali zapewnienie o zgodzie na powrót koncertów. Tylko że do tej pory nie pojawiło się w tej sprawie żadne rozporządzenie.

— Stanowczo protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu i niezgodnemu z zasadami życia społecznego wykluczaniu nas z pracy, dyskryminacji i niszczeniu powszechnej i bardzo ważnej formy kultury, jaką jest udział w koncertach!— czytamy w liście do władz przygotowanym przez Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych oraz Izbę Gospodarczą Menedżerów Artystów Polskich. — Protestujemy w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu.

Artyści porównują swoją działalność do innych branż, którym umożliwiono powrót do pracy.

— Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50 proc. publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych.Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?

Wielu polskich artystów postanowiło protestować w sieci. Do akcji #otworzciekoncerty dołączyli muzycy z całej Polski, również z Olsztyna i Warmii i Mazur.

— Nowy materiał na nowy sezon mamy gotowy. Nasza ekipa techniczna też jest gotowa. Jest tylko jedno zasadnicze ale: nie możemy grać. Nie możemy zagrać żadnego koncertu. Chcielibyśmy zrobić to w tych samych miejscach, gdzie odbywają się spektakle, występy kabaretów. Chcielibyśmy zagrać na stadionach, gdzie są różne wydarzenia sportowe. Nikt nie może nam wytłumaczyć, dlaczego my, muzycy, nie możemy zagrać koncertu — mówi Piotr Sołoducha, lider zespołu Enej. — Bardzo mocno na to liczę, że szybko się to zmieni.


— Branży muzycznej, czyli też nam, dzisiaj już się ulało. Żeby pokrótce nakreślić — zapowiedziane i wprowadzane od 15 maja odmrażanie kultury NIE DOTYCZY zespołów muzycznych. Naprawdę, nie wiedzieć czemu, akurat zespoły są JAKO JEDYNE zmuszone do 5 czerwca grać wyłącznie próby lub online, nie mając prawa do koncertów z udziałem Publiczności. Kina, teatry, kabarety, standupy, chórki kościelne Ī proszę bardzo, zespoły — nie — tak komentuje na swoim profilu Łydka Grubasa z Olsztyna. — Ten kuriozalny zapis miał być zdjęty w nowelizacji, nowelizacji ciągle nie ma. Informacji zero, rozmów zero, jedyne co padło, to mętne zapowiedzi "dalszych odmrożeń" cholera wie kiedy, dla kogo i w jakim stopniu.


ar

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3067142 25 maj 2021 10:13

    Muzycy już zapowiadają "przedstawienia teatralne", nie koncerty. Po problemie.

    odpowiedz na ten komentarz