Droga ekspresowa S5 Ornowo - Wirwajdy. Kiedy zakończy się jej budowa?

2021-05-25 07:43:10(ost. akt: 2021-05-25 08:30:47)
W województwie warmińsko-mazurskim trwają prace na budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy

W województwie warmińsko-mazurskim trwają prace na budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn/ Twitter

Trwają prace przygotowawcze do budowy nowego odcinka drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy, który połączy S7 z autostradą A1. Sprawdzamy co udało się zrobić drogowcom w ostanim czasie.
Generalna Dróg Krajowych i Autostrad dwa tygodnie temu zatwierdzone zostały dwa Programy Inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy nowego odcinka drogi ekspresowej S5, który połączy S7 z autostradą A1. Drogowcy przewidują, że realizacja tego zadania potrwa do 2032 roku.

W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęto już prace na budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy o długości ok. 5 km. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym. Powstanie na niej węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt.

Obecnie zakończono etap projektowania i uzyskiwania zamiennych decyzji administracyjnych. Na budowie wykonano połowę robót ziemnych, trwa budowa nasypów. Rozpoczęto również pracę na dwóch obiektach mostowych.

W najbliższych tygodniach drogowcy kontynuować będą m.in. roboty ziemne, budowę nasypów. Zaplanowano również rozpoczęcie robót związanych z wykonaniem podbudów kruszywowych i stabilizowanych.
Fot. Gddkia

Pierwszy krok do połączenia A1 z S7


Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7). Odcinek S5 jest pierwszym krokiem do połączenia drogą szybkiego ruchu drogi ekspresowej S7 (Ostróda) z autostradą A1 (Grudziądz).

Ostatnio zostały zatwierdzone dwa Programy Inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy nowego odcinka drogi ekspresowej S5, który połączy S7 z autostradą A1. Pierwszy Program obejmuje odcinek Wirwajdy - granica woj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Drugi, od granicy tych województw do autostrady A1 w okolicy Grudziądza.

Szacowany czas przewidziany na prace przygotowawcze, wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych, to lata 2021 – 2028, natomiast prace budowlane powinny zakończyć się w 2032 roku.

Źródło: GDDKiA Olsztyn