Komu miejsce w Alei Sław Olsztyńskiego Sportu?

2021-05-24 20:43:17(ost. akt: 2021-05-24 19:40:03)
Jeśli radni zdecydują o utworzeniu Alei Sław Olsztyńskiego Sportu, jeszcze w tym roku powinniśmy móc oglądać specjalne tablice umieszczone na terenie CRS Ukiel

Jeśli radni zdecydują o utworzeniu Alei Sław Olsztyńskiego Sportu, jeszcze w tym roku powinniśmy móc oglądać specjalne tablice umieszczone na terenie CRS Ukiel

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W środę (26 maja), podczas sesji, radni Olsztyna zdecydują o tym, czy nad jeziorem Ukiel powstanie Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu. Pamiątkowe tablice jako pierwsi mają otrzymać nasi olimpijczycy: Zbigniew Lubiejewski, Mirosław Rybaczewski, Andrzej Gronowicz oraz Adam Seroczyński. A komu miejsce w Alei przyznaliby nasi Czytelnicy?
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Do zobaczenia w 2081 roku!

Do zobaczenia w 2081 roku!


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kosmonauci od dawna na to czekają!

Kosmonauci od dawna na to czekają!


Taki pomysł na uhonorowanie zawodników, trenerów i działaczy to inicjatywa Fundacji Olsztyński Laur Sportowy. Kapituła, którą powołano, wskazała już pierwsze osoby, których nazwiska mają się pojawić na specjalnych tablicach umieszczonych na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel w Olsztynie, w sąsiedztwie budynku Kapitanatu.

Jak informują przedstawiciele olsztyńskiego urzędu miasta, trakt ma otwierać wstawiona w chodnik płyta z brązu o wymiarach 40x80 cm m.in. z nazwą miejsca i informacją o inicjatorze przedsięwzięcia. Poszczególnych sportowców mają upamiętniać podobne tablice, lecz o mniejszym rozmiarze. Na nich, poza imieniem i nazwiskiem sportowca znajdzie się dyscyplina sportu oraz pamiętny sukces.

Jeszcze w tym roku swoje tablice powinni otrzymać: Zbigniew Lubiejewski (mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Mirosław Rybaczewski (mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Andrzej Gronowicz (wicemistrz olimpijski w kajakarstwie w Montrealu w 1976 roku) oraz Adam Seroczyński (brązowy medalista w kajakarstwie Igrzysk Olimpijskich z Sydney w 2000 roku).


A kto, zdaniem naszych Czytelników, powinien wkrótce dołączyć do tego grona? Może któryś z dotychczasowych zwycięzców Plebiscytu Gazety Olsztyńskiej na 10 najpopularniejszych sportowców województwa warmińsko-mazurskiego (nazwiska poniżej)? A może ktoś inny? Czekamy na Państwa komentarze pod artykułem i na Facebooku!


Zwycięzcy Plebiscytu (bez Andrzeja Gronowicza, Mirosława Rybaczewskiego i Adama Seroczyńskiego wskazanych już do wyróżnienia w Alei przez kapitułę):

Ryszard Woliński - lekkoatleta
Franciszek Wesołowski - lekkoatleta
Tadeusz Matyjek - lekkoatleta
Edward Truszyński - motocyklista
Ryszard Patelka - lekkoatleta
Antoni Pacyński - jeździec
Ireneusz Kluczek - lekkoatleta
Janusz Rejewski - żeglarz
Danuta Sobieska - lekkoatletka
Barbara Kopyt - strzelczyni
Danuta Wierzbowska - lekkoatletka
Stanisław Zduńczyk - siatkarz
Stanisław Iwaniak - siatkarz
Ryszard Szparak - lekkoatleta
Andrzej Komar - sztangista
Stanisław Olszewski - motocyklista
Małgorzata Pałasz-Piasecka - żeglarz
Marian Bublewicz - kierowca rajdowy
Piotr Burczyński - bojerowiec
Mariusz Szyszko - siatkarz
Karol Jabłoński - żeglarz
Krzysztof Hołowczyc - kierowca rajdowy
Paweł Zagumny - siatkarz
Kacper Kozłowski - lekkoatleta
Mamed Chalidow - zawodnik MMA i KSW
Marcin Malewski - piłkarz ręczny
Joanna Jędrzejczyk - bokserka, zawodniczka muay thai, kick-boxingu i MMA
Konrad Bukowiecki - lekkoatleta

Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu nie jest jedyną inicjatywą, której celem ma być uhonorowanie znanych i lubianych olsztynian. Kilka lat temu otwarta została olsztyńska Aleja Gwiazd Teatru na skwerze tuż za popiersiem Stefana Jaracza.


Aleja Gwiazd Teatru w Olsztynie

Na swoje miejsce czekają z kolei kosmonauci, którym aleję obiecuje się w Olsztynie od lat. W lipcu informowaliśmy, że przy okazji realizacji inwestycji tramwajowej w Olsztynie — zgodnie z porozumieniem z inwestorem Centaurusa — mamy się jej w końcu doczekać.

Aleja Kosmonautów ma upamiętniać 13 osób. Na liście są: Jurij Gagarin, John H. Glenn Jr, Walentina W. Tiereszkowa, Aleksiej Leonow, Neil A. Armstrong i Edwin E. Aldin, Mirosław Hermaszewski, Sally Kristen Ride, Walerij Polakow, Yang Liwei, George Zamka, James Lovell, Bruce McCandless II, Swietłana Sawicka.

W specyfikacji czytamy, że trakt im poświęcony „Projektuje się jako urządzony ciąg spacerowy z elementami małej architektury. Projekt jest wynikową konkursu przeprowadzonego w 2010 roku na zagospodarowanie terenu i nawiązuje do wygranej koncepcji. (...) Rozpoczyna się od skrzyżowania ul. Głowackiego z al. Piłsudskiego, a kończy schodami prowadzącymi do planetarium”.

Układ płyt chodnikowych ma przypominać układy scalone. „W nawierzchni projektuje się miejsca na płyty upamiętniające kosmonautów, od których aleja wzięła swoją nazwę. Projektuje się 13 punktów o wymiarach 90×90cm, które docelowo mają być płytą mosiężną lub granitową w połączeniu z mosiądzem według ustaleń i wymagań Urzędu Miasta w Olsztynie”.

Przypomnijmy, że decyzję o utworzeniu Alei Sław Olsztyńskiego Sportu, zlokalizowanej na terenie CRS Ukiel, podejmie Rada Miasta. Głosowanie podczas najbliższej sesji (26 maja).