Policja ostrzega: obostrzenia dalej obowiązują

2021-05-15 11:20:04 (ost. akt: 2021-05-14 12:38:03)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce przyniósł ze sobą luzowanie obostrzeń. Ludzie chętnie ruszyli do galerii, na plaże i do parków, a wkrótce zaczną również odwiedzać ogródki przy restauracjach. Musimy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązuje rygor sanitarny.

Od jutra (sobota 15 maja) będziemy mogli zdjąć maseczki na świeżym powietrzu. Tym samym musimy pamiętać, że dalej obowiązuje nas zachowanie odpowiedniego odstępu od innych. Zasłanianie ust i nosa dalej będzie konieczne w zamkniętych pomieszczeniach i środkach komunikacji zbiorowej. Policja ostrzega:

Służby sanitarne i policjanci niezmiennie kontrolują czy obowiązujące przepisy są przestrzegane, a działalność podmiotów gospodarczych odbywa się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Wszyscy jesteśmy już zmęczeni pandemią, jednak musimy pamiętać, że wirus nadal jest z nami, a to czy będziemy przeżywać kolejną falę zarażeń zależy w dużym stopniu od nas. Naszą nadzieją na szybszy powrót do normalności są szczepienia, jednak dalej potrzebujemy czasu, aby zaszczepić odpowiednią liczbę osób.

W pomieszczeniach w dalszym ciągu powinniśmy zachować dystans i zakładać maseczki. Jeśli chodzi o całkowite zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa, to będzie ono możliwe dopiero w przypadku braku odnotowania nowych zakażeń. Moim zdaniem będzie to dopiero wtedy, kiedy osiągniemy populacyjną odporność, lub zaszczepimy 70% populacji — zauważa dr Piotr Kocbach, specjalista chorób zakaźnych.

Policja przypomina, że będzie prowadziła kontrolę wszystkich miejsc, w których mogą być nieprzestrzegane obostrzenia sanitarne. Funkcjonariusze doskonale zdają sobie sprawę z ogólnego zmęczenia sytuacją, ale prawo musi być przestrzegane.

Policjanci nieustannie wpierają służby sanitarne w prowadzonych kontrolach, a także sami inicjują kontrole miejsc, w których może dochodzić do łamania przepisów sanitarnych. Dotyczy to szczególnie m.in. środków komunikacji publicznej, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami.

Korzystajmy z dostępnych miejsc z rozwagą. W tej chwili jesteśmy ograniczeni obowiązującymi obostrzeniami, jednak nie będą one trwały wieczność, a pandemia może się niebawem skończyć. To kiedy to nastąpi zależy w dużym stopniu od nas samych.

Karol Grosz