Makulatura tylko w plastikowych workach

2021-05-14 07:00:09(ost. akt: 2021-05-13 19:15:08)
Segregacja śmieci

Segregacja śmieci

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Publikujemy list, który wpłynął do naszej redakcji. Czytelniczka która mieszka w Sząbruku informuje nas o niedopatrzeniu ze strony gminy. — Zostawiono mi łaskawie cztery niebieskie PLASTIKOWE wory z domyślnym pouczeniem: „Tu masz wkładać papier” — czytamy w liście.
Dzień dobry z Sząbruka. Może zainteresuje was informacja o workowym systemie odbierania odpadów selektywnych w gminie Gietrzwałd. Sam w sobie system nie byłby taki głupi, gdyby w imię ekologii i zdrowego rozsądku dopuszczał wyjątki. A chodzi o wysoce cenny surowiec wtórny, jakim jest papier. Również kartony to papier.

Niestety nie dają się łatwo ręcznie rozdrobnić, szczególnie jeśli jest się starszą, samotną panią po 60. Wystawiłam wczoraj kilka pakietów takich kartonów, absolutnie czystych, bez metalu, bez naklejek i taśmy. Estetyczne pakiety obwiązane sznurkiem. Worki zostały zabrane, moje kartony dalej leżą pod płotem. Zostawiono mi łaskawie cztery niebieskie PLASTIKOWE wory z domyślnym pouczeniem: „Tu masz wkładać papier”.

Pani z Urzędu Gminy odesłała mnie do PSZOK-u, do którego miałabym z kartonami pojechać!!! Propozycja dosyć bezczelna. Innej opcji gmina nie przewiduje. Pani urzędniczka nic nie mogła poradzić na mój problem. Rozmowę nagrałam. Zdjęcie załączam.

Próbowałam nawiązać kontakt z Remondisem i Zakładem Gospodarki Odpadami w Olsztynie. W żadnej instytucji nie jest odbierany telefon. Dodam przy okazji, że prawie 30 lat spędziłam w sąsiednim kraju europejskim i od tego czasu starannie selekcjonuję odpady. Z podobną ignorancją spotkałam się dopiero tu. Z zawodu jestem biologiem, więc jestem szczególnie uczulona na sprawy związane z ochroną środowiska.


Czytelniczka z Gietrzwałdu

Fot. archiwum prywatne

Fot. archiwum prywatne


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3066403 14 maj 2021 10:50

  A ja juz zupełnie nie przejmuję się segregacją odpadów.Wrzucam wszystko do zmieszanych.Z dużo płacę (76 zł za dwie osoby) żeby jeszcze odwalać za kogoś robotę

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 2. The Observer #3066396 14 maj 2021 08:33

  A przy okazji wprowadzenie opłaty za odpady uzaleznionej od zuzycia wody z pominieciem czy się je segreguje czy nie to czysta robota w kierunku rezygnacji z segregacji. Ja akurat jako w miarę świadomy i odpowiedzialny nadal bedę segregował, ale wiele osób wyjdzie z założenia: Po co mam segergować skoro i tak place tyle samo ?; Z mojej małej kuchni w bloku znikną osobne pojemniki do segregacji - bedę miec wiecej miejsca. Chyba ktoś tego nie przemyślał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. JaZa #3066394 14 maj 2021 08:17

  Zasady odbioru odpadów w Polsce sięgają absurdu! Też mam problem z pakowaniem do tych worków , szczególnie kartonów i odpadów ogrodniczych. Worki są bardzo cienkie i rwą się. Inny problem, nie dawno odbierano u mnie odpady wielkogabarytowe. W moim rozumieniu takie co nie mieszczą się w standardowym pojemniku. I co się okazało, że jedną deskę to oni wezmą ale drugiej, podobnej, też z drewna to już nie wezmą. Kompletny absurd!!! Nie dziwią mnie już lasy pełne śmieci i odpadów, skoro ludziom się tak utrudnia ich odbiór i jeszcze każe za to słono płacić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz