Bezpieczne wody w Olsztynie i okolicach

2021-04-29 13:33:18(ost. akt: 2021-04-29 15:19:52)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Powoli robi się coraz cieplej, więc pierwsze patrole policyjnych wodniaków już się pojawiły. Ich zadaniem jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo do końca letniego sezonu na terenach wodnych i przywodnych.
Policyjni wodniacy mają do dyspozycji 4 oznakowane łodzie motorowodne oraz radiowozy wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Funkcjonariusze będą patrolowali tereny wodne i przywodne. Zadbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad akwenami, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Funkcjonariusze będą pełnić służbę na akwenach w Olsztynie i powiecie olsztyńskim, m.in. na jeziorze Ukiel czy Dadaj.
Zeszły rok był bardzo pracowity dla policyjnych wodniaków: skontrowali 967 kąpielisk, przeprowadzili 7 akcji ratowniczych oraz ponad 130 interwencji na obszarach wodnych, gdzie stwierdzono 82 wykroczenia. Dodatkowo funkcjonariusze brali udział w zabezpieczeniu 6 imprez masowych.

Działalność policyjnych wodniaków jest niezbędna, ponieważ wiele osób zapomina, że żeglarzy na wodzie również obowiązują określone przepisy i zasady bezpieczeństwa. Jednym z zadań funkcjonariuszy jest przeprowadzanie kontroli w celu sprawdzenia uprawnień do korzystania z jednostek pływających oraz upewnienie się, że łódź posiada obowiązkowe wyposażenie. Istotne jest także sprawdzenie stanu trzeźwości osób znajdujących się w okolicy wody i wsiadających do jednostek pływających.

Dodatkowym obowiązkiem funkcjonariuszy będzie kontrolowanie przestrzegania przepisów dotyczących zachowania osób w miejscach publicznych podczas epidemii.