Zielony Olsztyn zachęca: wybierzmy nowe pomniki przyrody

2021-04-29 07:10:07 (ost. akt: 2021-04-29 08:21:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podczas wczorajszej (28 kwietnia) sesji Rady Miasta radni pozbawili statusu pomnika przyrody dwa klony rosnące przy Galerii Warmińskiej. Dlatego Zielony Olsztyn zachęca olsztynian do wytypowania drzew, które będą nowymi pomnikami przyrody.
Po raz pierwszy temat poruszyła miejska Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska podczas obrad, które odbyły się w ubiegłym tygodniu. Zadecydowano, że status pomnika przyrody ma zostać odebrany ze względu na utratę wartości przyrodniczych. Ostateczna decyzja zapadła podczas środowej sesji Rady Miasta.

Pytanie do prezydenta: czy możemy oczekiwać, że usłyszymy, nawet godząc się na usunięcie statusu, że duże pnie drzew zostaną jako tzw. świadkowie? Czy jest prowadzona lista drzew czekających na uruchomienie procedury wpisania na listę pomników przyrody? Czy nowe czekają na liście? — dopytywał radny Mirosław Arczak.

Szybko pojawił się pomysł, aby wytypować nowe pomniki przyrody. Radna Edyta Markowicz zaproponowała nadanie statusu pomnika przyrody dębom rosnącym przy ul. Chełmińskiej i ul. Bydgoskiej. Inicjatorzy akcji Zielony Olsztyn już zaczęli szukać drzew, które należy chronić.

Od 2017 r. Olsztyn nie wzbogacił się o nowe, zielone pomnikimówi Anna Dziekońska z Zielonego Olsztyna.Obecnie w naszym mieście-ogrodzie jest ich zaledwie 34. Dlatego z początkiem maja rozpoczynamy 2-tygodniową akcję poszukiwania drzew, które zdaniem mieszkańców trzeba chronić i nadać im dumne miano pomnika przyrody. Pierwsza połowa maja to doskonały czas, aby dokładniej przyjrzeć się miejskim drzewom na podwórku, na osiedlu, w drodze do pracy czy podczas spaceru.

Bywa, że z wiekowymi drzewami wiążą się ciekawe i ważne historie albo wyjątkowe wspomnienia. To także warto opisać, aby wzbogacić swoje zgłoszenie — dodaje Magdalena Dudzik z Zielonego Olsztyna.

Organizatorzy zapowiadają weryfikację wszystkich zgłoszeń pod kątem "pomnikowych norm" zawartych w przepisach, a następnie oficjalne zgłoszenie do Urzędu Miasta w celu uruchomienia odpowiedniej procedury.


Zgłaszać należy dokładne lokalizacje, zdjęcia i krótkie opisy danego drzewa. Kontakt: zielonyolsztyn@gmail.com lub strona i wydarzenie na Facebooku.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wiesiek Sztacheta #3065583 29 kwi 2021 07:50

    Zdecydowanie pomnikami przyrody są ostatnie 3 kasztany na Limanowskiego. Trzeba je ogrodzić a ruch tranzytowy poprowadzić objazdem przez ulice Żeromskiego i Sienkiewicza. Wiem, wiem ... i dziękuję za oklaski.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD