Kto ma podłączyć wodę: gmina czy deweloper? [OŚWIADCZENIE DEWELOPERA]

2021-04-24 18:11:00(ost. akt: 2021-04-26 11:16:25)
Domy szeregowe w pobliżu drogi Bartąg-Ruś

Domy szeregowe w pobliżu drogi Bartąg-Ruś

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

Napisała do nas pani Weronika, która razem z mężem chce kupić dom w zabudowie szeregowej w pobliżu Bartąga. Inwestycja jeszcze powstaje, ale już pojawił się problem z podłączeniem wody. Nie wiadomo, kto za to odpowiada. Publikujemy oświadczenie dewelopera.
Domy powstają w pobliżu drogi Bartąg-Ruś, niedaleko Łyny. Jest blisko do szkoły i do obwodnicy. Ale chyba daleko do podłączenia wody.

Sytuacja jest niejasna, ponieważ dostaję sprzeczne informacje od pracowników gminy Stawiguda oraz dewelopera w tej sprawie. Podczas pierwszej rozmowy pracownik gminy powiedział, że to gmina robi to podłączenie i zapewniał, że taka sieć powstanie na 99 proc., ale bez podania konkretnego terminu realizacji. Podobno wszystkie rozmowy gminy z deweloperem idą w dobrym kierunku. A kilka dni później podczas rozmowy z innym pracownikiem, usłyszałam, że to nie gmina, tylko deweloper musi zrobić to podłączenie mówi pani Weronika. Natomiast w biurze dewelopera otrzymałam informację, że sieć wodociągowa już jest na działce i spółka współfinansowała budowę wodociągu, ale to gmina blokuje podłączenie się do niej.

Pani Weronika napisała też pismo do gminy. Więc i my zapytaliśmy o gminę o ten spór.

Michał Kontraktowicz To dosyć złożona sprawa i żeby odpowiedzieć, muszę ją dogłębnie zbadać. Oczywiście jako gmina jesteśmy za inwestycjami, bo chcemy, żeby nasze tereny się rozwijały — podkreśla Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

I co jest oczywiście w zgodzie z przepisami. W zasadzie podłączenie wody stoi po stronie gminy, ale wydano kiedyś przepisy, które pozwalają na uzyskanie pozwolenia na budowę, które wydaje Starostwo Powiatowe bez warunków przyłączenia wody i kanalizacjiprzypomina.

Wyobraźmy sobie, że gdzieś w środku lasu ktoś uzyskał takie pozwolenie. Patrząc na efektywność kosztową działania gminy, bo ten aspekt też trzeba brać pod uwagę, trudno mówić o doprowadzeniu wody i odprowadzeniu ścieków do inwestycji, która będzie bardzo droga, z racji odległości, a co za tym idzie może doprowadzić do zaburzeń w budżecie gminy — wyjaśnia.

Gdyby pozwolić na swobodne budowanie, bez kontroli, planu czy uzgodnienia, to budżet w żaden sposób by tego nie udźwignął. Przypominam też, że gmina Stawiguda jest pod względem obszaru większa od gminy Olsztyn. Budżetowo jednak jesteśmy kilkanaście razy mniejsi, więc nie możemy sfinansować każdej potrzeby zamieszkania w pięknym terenie z dala od dróg i infrastruktury, bo koszty doprowadzenia infrastruktury byłyby zbyt wysokiezauważa wójt Stawigudy.

Tu oczywiście mówię ogólnie, nie o tej konkretnie sprawie. Prosimy więc o cierpliwość. Na pewno udzielimy odpowiedzi po dokładnym przeanalizowaniu sprawy.


Publikujemy oświadczenia dewelopera

:

Ze względu na duże zainteresowanie mediów naszą inwestycją deweloperską pod nazwą "Domy nad Łyną etap I i II" w treści niniejszej korespondencji pragniemy doprecyzować szereg zagadnień omawianych w prasie i w portalach społecznościowych. Nasze obie inwestycje znajdujące się w Bartągu są prowadzone w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę, a jego deweloper zapewnimy przyszłym mieszkańcom do czasu odbioru końcowego inwestycji media: wodę, energię elektryczną, podłączenie do kanalizacji zbiorczej gminnej. Dodatkowo nadmieniamy, że wodociąg jest już wkopany na terenie nieruchomości omawianych osiedli i działek, aż do wsi Bartąg. Jak szereg innych podmiotów i osób fizycznych czekamy na oddane omawianego odcinka sieci wodociągowej do użytkowania. Pamiętając jednocześnie o dobru naszych klientów oraz o problemach w funkcjonowaniu Urzędów i gmin spowodowanych pandemią covid-19, poczyniliśmy kroki, aby inwestycja, tak jak wiele innych w Bartągu, była do czasu odbioru przyłącza gminnego zasilania z własnego, darmowego i w pełni bezpiecznego ujęcia na działce, które wykonujemy, jako deweloper na nasz koszt z pełną infrastrukturą techniczną. Omawiana osiedlowa studnia głębinowa będzie zapewniała przyszłym mieszkańcom naszych osiedli wodę o bardzo dobrych parametrach potwierdzonych odpowiednimi badaniami. W przypadku włączenia omawianego wodociągu do sieci gminnej przyszli mieszkańcy będą mogli wybrać — czy chcą mieć własną, darmową wodę, czy gminną uruchamiając odpowiednie zawory po zgodzie gminy.


Do tematu wrócimy.


PJ

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztyniak Michał #3065478 26 kwi 2021 06:43

    Już to widzę jak Gmina wyskakuje z kasy na budowę blisko kilometra wodociągu dla prywatnej inwestycji. A są przecież roczne budżety (które podlegają zatwierdzeniu przez radę gminy) i plany rozbudów sieci wod-kan dostępne dla każdego. Sama postawa dewelopera świadczy o jego kłamliwym podejściu a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nie trzeba być specjalista aby z mapy odczytać wiele niuansów i ryzyka za które zapłaci tylko Pani Weronika.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stawigudzianin #3065442 25 kwi 2021 10:09

    Co dalej? Elektryzujący news na temat dostawcy internetu? Nowoczesne bloki to powstają wszędzie wokół tak jak i domy wolnostojące. Polecamy serdecznie gminę Stawigudę całą rodziną oraz pozdrawiamy Pana Pawła Jaszczanina

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz