Porządki na działce to nie spalanie odpadów!

2021-04-23 13:23:25 (ost. akt: 2021-04-23 11:59:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Olsztynie

Olsztyn tonie w śmieciach. Najgorsze w całej sytuacji jest to, że sami do niej doprowadziliśmy. Co zrobić z odpadami? Na pewno nie spalać!
Od początku września 2020 r. do końca marca 2021 r. strażnicy przeprowadzili 435 kontroli pod kątem spalania odpadów w piecach. 48 interwencji zakończyło się mandatem karnym — mówi Kamil Sułkowski ze Straży Miejskiej w Olsztynie.

O ile wyrzucanie śmieci w miejscach do tego nie przeznaczonych szkodzi środowisku, to ich spalanie bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie. Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na ogniska na działkach. Wielu działkowiczów porządkuje swoje ogródki pozbywając się w ten sposób odpadów.

Palenie ognisk nie jest czynnością zabronioną o ile zarządca terenu dopuszcza taką możliwość i przestrzegane są przepisy przeciwpożarowe. Natomiast należy pamiętać o tym, że części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów czy parków również są odpadami, a co za tym idzie ich spalanie jest zabronione. Można je przeznaczyć do kompostowania, ale możne je także przekazywać firmie odbierającej odpady komunalne — przypomina Kamil Sułkowski.

Dbajmy nie tylko o naszą planetę, ale także ludzi wokół nas. Tylko segregacja odpadów pomoże nam uchronić Ziemię oraz zdrowie naszych bliskich.

kg

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ToraTora #3065397 23 kwi 2021 20:52

    "Palenie ognisk nie jest czynnością zabronioną o ile zarządca terenu dopuszcza taką możliwość i przestrzegane są przepisy przeciwpożarowe. Natomiast należy pamiętać o tym, że części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów czy parków również są odpadami, a co za tym idzie ich spalanie jest zabronione" - przypomina Kamil Sułkowski. Trzeba przyznać, że to dość oryginalne sformułowanie. Panie Kamilu, a w ognisku to jak pan myśli - co tam palimy? Może węglem, koksem albo gazem? Oczywiście w 99,99% ognisk rozpalane jest drewno!!!! Eureka??? Niekoniecznie, bo drewno będące wcześniej drzewem albo krzewem sobie zwyczajnie rosło, co roku się zieleniło, prawda? Na działeczce to najzdrowiej grila rozpalić jest drewnem owocowym panie Kamilku drogi. I jakby co, tam akurat tego nie brakuje. Raczej mało prawdopodobnym jest aby na działkach palono ogniska drewnem specjalnie do tego zwiezionym. No więc? Jak to jest z tym spalaniem i paleniem ognisk? Ręce opadają do samej ziemi, jak się słyszy takie rady. A na kompostownik raczej niewielu wrzuca gałęzie, bo ich rozkład jest bardzo długi. Odpady zielone - można owszem zlecić ich wywiezienie jakiejś firmie tyle, że to kosztuje raczej nie mało. Można samemu je zawieźć, odbiorą za darmo ale.....trzeba mieć swoje auto na tyle duże żeby tam zapakować parę worków. Zatem panie Kamilu mądry panie Sułkowski jest to źle kompletnie zorganizowane, bo nie ułatwia wywozu odpadów. A skoro utrudnia, to i śmieci ludzie wyrzucają gdzie się da, z ryzykiem wpadki jednakże przy założeniu, że tak prościej i łatwiej. A wystarczyłaby 1 - słownie JEDNA prosta uchwała nakładająca na wszelakie POD-y OBOWIĄZKOWE ZAPEWNIENIE 2-3 kontenerów objętości 6m3 na 200-300 ogródków działkowych wczesną wiosną i późną jesienią. Obowiązkowe, wtedy nie byłoby "stękania", że działkowicze podzieleni, nie wszyscy chcą i tyle. Prawda, ze proste?

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD