Świętuj Dzień Ziemi. Posprzątaj swoje podwórko

2021-04-22 07:29:55(ost. akt: 2021-04-22 07:46:38)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Cały czas trwa pandemia. Jest mniej ludzi na ulicach, a śmieci coraz więcej. Skąd się biorą? Kwitną na wiosnę? Chociaż tego jednego dnia nie bądźmy na nie obojętni. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Posprzątajmy.
Jeden wielki wstyd — tak można podsumować nasze miasto. Gdzie się nie pójdzie, tam śmieci. Rzucają się w oczy i… rosną w oczach. A śmieci przecież nie kwitną na wiosnę. To nie oznaka pory roku, ale naszej niedbałości.

Dlatego, jeśli jeden nie potrafi, niech zrobi to drugi. Nasza redakcja zakasuje rękawy i sprząta Track. Tu pracujemy i tu chcemy, aby było czysto. Z samego rana zakładamy rękawiczki, bierzemy worki i sprzątamy naszą okolicę. I zachęcamy do tego wszystkich — niech każdy podniesie chociaż jeden śmieć, a na pewno będzie nam przyjemniej żyć. I Ziemia zacznie oddychać. A to ważne.

Gdy wczoraj wyszliśmy na ulice Olsztyna, by zapytać, co trzeba robić, aby uchronić Ziemię od złego, wszyscy mówili jednym głosem: nie śmiecić. Tylko że łatwo się mówi. Efektów jednak nie widać.

Gdyby każdy zadbał o swój kawałek podwórka, wszystkim będzie żyło się lepiej. Tylko jak do tego przekonać? — pyta też Ewelina Góra. — Trzeba to cały czas powtarzać. I zwracać uwagę najbliższym.

Ale jak ktoś nie chce słyszeć, to nie usłyszy — zwraca uwagę Karolina Legin. — Mimo wszystko trzeba cały czas powtarzać. Aż zrozumiemy.

Bo warto uczyć szacunku do wszystkiego, co nas otacza — mówi Jakub Wójtowicz. — A bałagan denerwuje mnie bardzo. Zwłaszcza, jak jadę pociągiem i widzę, ile śmieci się wala po okolicy. W lasach, nad jeziorami, wszędzie... Gdzieniegdzie leżą całe worki ze śmieciami!

Karolina Legin i Jakub Wójtowicz
Fot. Ada Romanowska
Karolina Legin i Jakub Wójtowicz

Problemem jest to, że społeczeństwo nie zwraca uwagę już na te śmieci. A je widać... Trudno dojrzeć natomiast inne rzeczy, które też mają wpływ na nasze życie — dodaje Tomasz Grzegorczyk. — Na przykład ubrania są produkowane w sposób, który urąga wszystkim standardom. Nie to, że jest szkodliwy dla milionów ludzi w krajach trzeciego świata, to jeszcze może być niekorzystny dla zwierząt. Bo gdy takie ubrania z nienaturalnych materiałów trafią do morza, mogą zostać połknięte przez ryby, które giną... Albo trafiają na nasz talerz. Uważam, że warto zwracać uwagę na metki i na to, gdzie taki ciuch został wyprodukowany. Warto też kupować ubrania używane z second handów. Dzięki temu nie będziemy aż tak bardzo narażać środowiska. Dbanie o Ziemię zaczyna się od codziennych decyzji.

Kiedyś życie było zupełnie inne. Dorastałam w latach dziewięćdziesiątych i nosiłam ubrania po starszym rodzeństwie. Ubrań się nie wyrzucało, ale nosiło "do ostatnich dziur" — zauważa Olesia Bura. — Trzeba zacząć przede wszystkim od siebie. Nie patrzeć na innych, ale na siebie właśnie. Produkowanie ubrań to dziś biznes. Nikt, gdy myśli o pieniądzach, nie zastanawia się nad kosztami, które ponosi natura.

To, co możemy zrobić, jest istotne. Ale to cały czas za mało — podkreśla Anna Grzegorczyk. — Nie przyniesie rezultatów, jeśli politycy nie zajmą się ekologią. Trzeba na nich wywierać presję.

Rodzina Gregorczyków i Olesia Bura (trzecia od lewej)
Fot. Ada Romanowska
Rodzina Gregorczyków i Olesia Bura (trzecia od lewej)

Światowy Dzień Ziemi to nie tylko sprzątanie czy przemyślana produkcja ubrań. To też oszczędzanie wody. Ekolodzy mają pewność — jeśli nie zaczniemy oszczędzać wody już dziś, za kilka lat będziemy... toczyć o nią bitwy. Niestety, „wojna o wodę” może stać się naszym udziałem, w niektórych częściach świata to już się dzieje. W Olsztynie mamy mobilizację — teraz każdy zużyty metr sześcienny wody przelicza się na cenę śmieci. Im mniej jej „wylejemy”, tym mniej zapłacimy za odpady.

Warto też jeść mniej mięsa… No właśnie, a co ma mięso do ochrony środowiska? Wbrew pozorom sporo! Hodowla przemysłowa jest odpowiedzialna za emitowanie ogromnych ilości dwutlenku węgla, wycinkę lasów i zmniejszenie bioróżnorodości oraz ocieplenie klimatu. Na początek możesz przyłączyć się do akcji „Poniedziałki bez mięs”, wymyślonej przez piosenkarza, Paula McCartney’a i zrezygnować z produktów mięsnych przynajmniej raz w tygodniu. Możesz też nie jeść mięsa w piątki, tradycyjnie po polsku.

Dzień Ziemi obchodzony miał być zawsze w równonoc wiosenną na półkuli północnej i jesienną na południowej. Wybór daty nie był przypadkowy — dzień trwa wtedy tyle samo co noc, a nasi przodkowie wierzyli, że jest to znak rodzącego się życia. Współcześnie data ta ma symbolizować zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras i religii i przypominać nam, że wszyscy dzielimy tę samą planetę. Planetę, która jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony. Zatem weźmy ją w swoje ręce… Śmieci weźmy w ręce i posprzątajmy nasz kawałek ziemi, nasze podwórko, nasze miasto.

ADA ROMANOWSKA

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3065330 22 kwi 2021 14:20

    Może jakaś lokalna kampania edukacyjna, naklejka Dziękuję na każdym koszu. Nie możemy sprzątać raz do roku i żyć wśród śmieci. Faktem też jest to, że śmiecenie jest bezkarne, a miejskie kosze często przepełnione.

    odpowiedz na ten komentarz