Na Warmii i Mazurach powstaje nowy dom dla kobiet potrzebujących pomocy

2021-04-09 18:04:55(ost. akt: 2021-04-09 16:09:44)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

W Gołdapi powstanie Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży. To miejsce ma być schronieniem dla tych osób, które są w kryzysowej sytuacji.
W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonują cztery domy, w których schronienie mogą znaleźć matki z dziećmi oraz kobiety w ciąży. Mieszczą się one w Olsztynie (25 miejsc), w Elblągu (20 miejsc), w Kętrzynie (15 miejsc) oraz w Ełku (30 miejsc). Teraz, dzięki wsparciu z programu „Za życiem” dołączy do nich kolejna placówka.

Placówka w Gołdapi ma powstać w budynku, w którym obecnie mieści się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi, czyli przy ul. Jaćwieskiej 14. Jak wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, w nowej placówce będzie mogło zamieszkać pięć osób. Nasz region, ze względu na to, że ma najmniej podobnych placówek, otrzymał na ten cel dotację z rezerwy celowej w wysokości 181 387 zł.

Kto może liczyć na przyjęcie do takiego domu?

— Takie placówki zapewniają z jednej strony całodobowy, okresowy pobyt matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, a także ojcom z małoletnimi dziećmi i innym osobom sprawującym opiekę nad dziećmi, które znalazły się w sytuacji kryzysowej — tłumaczyła niedawno Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. I dodała: — To ogromnie potrzebne miejsca.

Przypomnijmy, że rok temu podobne miejsce dla potrzebujących wsparcia kobiet i ich dzieci otwarto w Kętrzynie. W budynku może mieszkać 15 osób. Wsparciem służą im psycholog, terapeuta, pedagog, pracownik socjalny i wychowawcy. Remont i doposażenie budynku było możliwe dzięki pieniądzom z budżetu powiatu kętrzyńskiego i rządowej dotacji z programu „Za Życiem”.
dbp