Nie żyje posłanka Anna Wasilewska

2021-04-06 20:41:20 (ost. akt: 2021-04-07 11:59:03)

Autor zdjęcia: GO

We wtorek późnym popołudniem zmarła Anna Wasilewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Miała 63 lata. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, posłanka zmarła w szpitalu.
Politycy Koalicji Obywatelskiej są wstrząśnięci śmiercią partyjnej koleżanki.

— To straszna wiadomość. Szok — nie może uwierzyć w to, co się stało, Jacek Protas, poseł KO. — Brak słów.

Anna Wasilewska urodziła się 10 stycznia 1958 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim; pedagog, samorządowiec i polityk.

Ukończyła technologię żywności na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie i studium pedagogiki specjalnej w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie pełniła przez kilkanaście lat funkcję dyrektora. Podjęła także pracę jako nauczyciel akademicki w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia Sportowego Olimpiady Specjalne – Polska.

W 2007 r. została zastępcą prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. W 2008 r., po jego odwołaniu w wyniku referendum, powołano ją na pełnomocnika komisarza Tomasza Głażewskiego. W 2009 r. została dyrektorem departamentu sportu w warmińsko-mazurskim urzędzie marszałkowskim.

W wyborach w 2010 r. z ramienia Platformy Obywatelskiej została wybrana do sejmiku warmińsko-mazurskiego. Powołano ją następnie na stanowisko członka zarządu województwa. W 2014 r. bez powodzenia kandydowała na urząd prezydenta Olsztyna. Ponownie wybrano ją na radną województwa, pozostała także w nowo powołanym zarządzie województwa na dotychczasowym stanowisku.

W 2015 r. wystartowała w wyborach parlamentarnych, otrzymała 7660 głosy, zdobywając mandat poselski z listy PO w okręgu olsztyńskim. W wyborach w 2019 r. z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję, otrzymując 10 982 głosy.

Zmarła 6 kwietnia 2021 roku.
am, Wikipedia

***
Olsztynianie wspominają Annę Wasilewską w mediach społecznościowych:

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz
Są wiadomości, na które jesteśmy kompletnie nieprzygotowani. Nagłe, tragiczne, niezrozumiałe. Taka porażająca wiadomość dotarła do mnie dzisiaj - zmarła Anna Wasilewska, posłanka na Sejm RP, była wiceprezydent Olsztyna. Życzliwa, zaangażowana, skromna i wyważona w poglądach, po prostu – dobry człowiek! Aniu, spoczywaj w pokoju!

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin
Szok, niedowierzanie, wielki smutek... Podczas naszej wspólnej pracy w zarządzie województwa, Pani Poseł Anna Wasilewska dała się poznać jako osoba wyjątkowo życzliwa, otwarta i będąca blisko ludzi. Taka pozostała do końca. Spoczywaj w pokoju...

Wicemarszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego, Marcin Kuchciński
Zawsze miałem wątpliwości, czy to miejsce jest odpowiednie na takie treści. Dalej je mam… W głowie siedzi mi tyle myśli i emocji, dlatego muszę je gdzieś ulokować. Zarówno ja, jak i zapewne każdy z Was kto choć trochę znał Anię, zadaje sobie pytania – „jak to? nie mogę w to uwierzyć, dlaczego?”.
Ania, piękna kobieta z równie piękną duszą i otwartym sercem na ludzi, na mnie, na Was… Zawsze była wśród nas, gotowa na pomoc, rozmowę czy garść żartów… Wielu z Was zdążyło już napisać wiele pięknych słów o Ani. Ze wszystkimi się zgadzam, ale dopiero teraz, po chwili, kilkudziesięciu godzinach od tej smutnej informacji przekonuję się, jak wielką wyrwę zostawiła po sobie. Aniu – bardzo mi Ciebie brakuje. Odpoczywaj w spokoju.

Poseł na Sejm RP, Paweł Papke
Świat stracił kolejną wspaniałą osobę. Aniu - jest mi tak niezmiernie przykro... Wiem, ile miałaś marzeń do spełnienia, ile projektów do zrealizowania, ile serca do oddania - dla ludzi... Spójrz na nas przyjaznym okiem z góry, uśmiechnij się tak, jak zawsze... Nigdy Cię nie zapomnę. Rodzinie i najbliższym składam wyrazy współczucia.

Poseł na Sejm RP, Iwona Arent
Zmarła Ania Wasilewska - Poseł na Sejm RP z PO - ciepła, życzliwa i mądra osoba. Miała wielkie serce dla ludzi a szczególnie dzieci niepełnosprawnych. Rodzinie i bliskim składam szczere kondolencje. Niech Dobry Bóg przygarnie Cię Aniu do serca.

Wojciech Fijałkowski, Automobilklub Warmiński
Nie mogę uwierzyć w to, co się stało... Pani Poseł Anna była zawsze blisko ludzi sportu... Wspaniała kobieta, otwarta i życzliwa. Dobra, radosna, uśmiechnięta i taką Anie zapamiętam. Członek Honorowy Automobilklubu Warmińskiego. Wielki smutek. Wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym.

Indykpol AZS Olsztyn
Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Anny Wasilewskiej - członkini rady nadzorczej naszego Klubu, wielkiego przyjaciela sportu. Cześć Jej Pamięci!

Warmia Energa Olsztyn
Wielki smutek w naszych sercach. Odeszła za szybko... Pani Anno, proszę z taką samą pasją wspierać sport i samych sportowców w niebie. Łączymy się w smutku i składamy kondolencje dla rodziny.

UM Olsztyna

Fundacja "Przyszłość dla Dzieci"
Dziś późnym popołudniem odeszła Anna Wasilewska.
Odeszła od nas wieloletnia Przyjaciółka fundacji, zawsze walczącą o dobro naszych małych podopiecznych, a nam każdego dnia kibicująca, wspaniała pedagog, Posłanka na Sejm RP. Nie możemy uwierzyć w to co się stało, na taką wiadomość nie byliśmy przygotowani, nikt nie był. Łączymy się w bólu z Rodziną, bliskimi i znajomymi.
Pani Aniu, cześć Twojej pamięc
i


Przypominamy naszą rozmowę z Anną Wasilewską podczas spotkania dla kobiet - Bez gorsetu w 2018 roku.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sigi06 #3065542 28 kwi 2021 07:54

  Tak, jeszcze dalej by żyła gdyby się nie szczepiła na covida...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #3064022 7 kwi 2021 10:35

  [*]

  odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztynianka #3063991 7 kwi 2021 08:01

  Wstrząsająca wiadomość .

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jadwiga Czyż #3063989 7 kwi 2021 06:00

  Pani Aniu, nie tak miało być!!! Wiem tyle spraw, tyle rzeczy do załatwienia. Zawsze tak było. Dzieci panią tak kochały, za tą cierpliwość i wyrozumiałość. Odpoczywaj w pokoju. Wyrazy współczucia rodzinie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (34) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD