16 lat temu zmarł Jan Paweł II

2021-04-02 09:22:28(ost. akt: 2021-04-02 09:58:02)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

16 lat temu, dokładnie o godzinie 21.37, zmarł Jan Paweł II. Przez 27 lat stał na czele Kościoła katolickiego. Został zapamiętany jako papież-pielgrzym.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Papież, jakiego potrzebowaliśmy

Papież, jakiego potrzebowaliśmy


Papież Polak raz pierwszy wyszedł do wiernych zgromadzonych na placu, zaraz po zakończonym konklawe 16 października 1978 roku. Dokładnie o godz. 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską wydobył się biały dym, który oznajmił jego wybór na biskupa Rzymu. Najpierw na balkonie głos zabrał kardynał Pericle Felici, który wypowiedział zwyczajową formułę: "Habemus Papam!" Po nim pokazał się Kardynał Wojtyła, który przybrał imię Jana Pawła II. Zdumiewająco szybko zjednał sobie zebranych, nawiązując do języka, w którym rozpoczął swój monolog: „Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim.” Gdybym się pomylił, to mnie poprawcie. Później wybrzmiało znamienne: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”Świat wstrzymał oddech po raz pierwszy


Podczas audiencji generalnej 13 maja 1981 na placu św. Piotra papież został miała wtedy 18 miesięcy. Do Rzymu przyjechała z rodzicami tylko dlatego, że nie postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Sprawca mierzył w głowę, ale wtedy papież schylił się, by wziąć na ręce dziewczynkę. Sara Bartoli miał kto zostać z nią w domu w Lariano — 40 km od Rzymu. Papieżowi podał ją proboszcz z ich parafii.

Sara nigdy potem nie spotkała się z Janem Pawłem II, choć media nazwały ją „aniołkiem, który ochronił papieża”. W 2011 roku udzieliła wywiadu „Gościowi Niedzielnemu”. Wtedy miała 31 lat, była matką dwójki dzieci i z mężem Maksymilianem obchodziła 8 rocznicę ślubu.

Po zamachu papież nigdy nie odzyskał pełni sił. Cierpiał m.in. na chorobę Parkinsona, ale do ostatka, nawet gdy miał kłopoty mówieniem, spotykał się w wiernymi.

Świat wstrzymał oddech po raz drugi


2 kwietnia 2005 o godz. 15.30 powiedział otaczającym go lekarzom i przyjaciołom: „Pozwólcie mi iść do domu Ojca”. O godz. 19 zapadł w śpiączkę. Lekarz Renato Buzzonetti stwierdził, że śmierć nastąpiła o godz. 21.37 — w 9666 dniu pontyfikatu.

Pogrzeb odbył się w piątek 8 kwietnia. Mszę żałobną, pod przewodnictwem Josepha Ratzingera (późniejszego papieża Benedykta XVI), koncelebrowali arcybiskupi, biskupi, księża i duchowni innych wyznań. Na pogrzeb przyjechało do Rzymu 5 mln osób, w tym 1,5 mln Polaków. Na placu św. Piotra zmieściło się 300 tys. żałobników.

Jana Pawła II żegnało 9 koronowanych głów, przywódcy 70 krajów, w tym prezydenci Bushowie i Clinton. Polskę reprezentowali m.in. Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.

Jan Paweł II został kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Jego grobowiec znajduje się w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra. Umieszczono na nim napis „Sanctus Ioannes Paulus PP II”. 18 maja 2020 roku przypadają setne urodziny papieża Polaka.

2005 po śmierci papieza
Fot. archiwum GO/Beata Szymańska
2005 po śmierci papieza

Papież przełomów


Jako pierwszy papież w dziejach odwiedził synagogę, modlił się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, spotykał się z duchownymi muzułmańskimi i buddyjskimi. W okresie swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył w sumie 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedzając ponad 130 krajów i około 900 miejscowości (w wielu przebywał kilka razy).

W czerwcu 1991 Jan Paweł II spotkał się także z wiernymi w Olsztynie. Był m.in w szpitalu dziecięcym i seminarium Hosianum.


Fot. Zbigniew Woźniak

Jan Paweł II w Olsztynie


Planując przyjazd do Olsztyna 5 i 6 czerwca 1991 roku chciał koniecznie odwiedzić chore dzieci. To był niejako jego warunek. I odwiedził te, które m.in. przebywały na oddziale onkologicznym.

Wielu z nim dał nadzieję, o czym dzieliły się z nami na łamach „Gazety Olsztyńskiej” co najmniej kilkukrotnie.

Tak wspominała papieża wówczas trzynastoletnia Krystyna Wrzosek:

– Był piękny słoneczny dzień. Siedzieliśmy na swoich łóżkach. I nagle okazało się, że papież odwiedza nas w salach. Kiedyś wszystkie sale były przeszklone, więc widzieliśmy, co dzieje się obok. Nie zdawaliśmy sobie wtedy do końca sprawy z tego wydarzenia, ale stało się to ogromnym przeżyciem. Byłam bardzo podekscytowana, czułam wzruszenie. Wcześniej widziałam Ojca Świętego tylko w telewizji, a tu taka „wielka osoba” wchodzi do naszej sali. Wejście Ojca Świętego to było coś niesamowitego. Wchodził w swoim białym ubraniu, w czapeczce na głowie tak zwyczajnie, jakby odwiedził nas ktoś bliski. Podchodził do każdego, brał za rękę. Na zdjęciu zrobionym przez Arturo Mari widać, że miałam zamknięte oczy. Papież ucałował mnie w czoło. Jak ktoś nie miał z nim styczności, to nie wie, jaka jest w tym moc. Gdy wziął mnie za rękę, ciepło przeniknęło całe moje ciało. Powiedział: "Nie lękaj się, Pan Bóg jest z Tobą". Na pewno nie od razu odczytałam sens tych słów. Dopiero, gdy wyszłam ze szpitala, zrozumiałam, że im mniej strachu jest w człowieku, tym więcej wiary.


Zostały słowa*...


O pracy
Człowiek nie jest w stanie pracować, gdy nie widzi sensu pracy, gdy sens ten przestaje być dla niego przejrzysty, gdy zostaje mu niejako przesłonięty. Praca ludzka stoi w pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny.

O miłości
Człowiek nie może żyć bez miłości. Pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością.

O przyszłości
Jesteśmy wezwani do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego. Do budowania cywilizacji miłości. Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą i błogosławieństwem ziemię zdobywają. Przyszłości nie da się zbudować bez odniesienia do źródła wszelkiej miłości, jakim jest Bóg.

O przyrodzie
Uwrażliwienie na przyrodę i szacunek dla niej mogą sprzyjać rodzeniu się poczucia solidarności z ludźmi, których środowisko naturalne jest nieustannie zagrożone z powodu wyzysku, nędzy, głodu lub braku oświaty i opieki zdrowotnej. Jest obowiązkiem wszystkich, a w szczególności osób pracujących w sektorze turystyki, staranie się o to, aby te cele stały się rzeczywistością.

O wolności
Człowiek jest wolny. Człowiek jest wolny także, ażeby mówić nieprawdę. Ale nie jest naprawdę wolny, jeżeli nie mówi prawdy. Chrystus mówi: Prawda was wyzwoli. Życie ludzkie jest więc dążeniem do wolności przez prawdę. To jest bardzo ważne w epoce, którą przeżywamy. Bo zachłystujemy się wolnością, wolnością słowa i różnymi innymi wolnościami, które z tym się wiążą. Zachłystujemy się tą wolnością, której przedtem nam odmawiano, tak jak zresztą i wolności religijnej. Ale równocześnie zapominamy o tym wymiarze podstawowym, że nie ma prawdziwej wolności bez prawdy.


*Cytaty z wypowiedzi i encyklik papieża Jana Pawła II

wk, mzg, dbp

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basilo #3063779 2 kwi 2021 20:03

    W świetle aktualnej wiedzy czas na odbrązowienie tego człowieka

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz