Dworzec PKP: Olsztyn zostanie z tym, co jest?

2021-03-25 09:31:00 (ost. akt: 2021-03-25 09:32:56)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś mieliśmy poznać zainteresowanych kontraktem, ale nie poznamy, bo kolejowa spółka przesunęła znowu termin otwarcia ofert. Cóż znowu stanęło kolejarzom na przeszkodzie?
Kolejarze już po raz kolejny przesunęli termin otwarcia ofert w przetargu na budowę dworca w Olsztynie. Nowy termin to 14 kwietnia, a chętnych mieliśmy poznać już 29 stycznia. — Decyzja o przesunięciu terminu składania ofert jest spowodowana pytaniami potencjalnych wykonawców do przedmiotu przetargu (od początku postępowania wpłynęło około trzystu pytań), a także kwestią uzupełnienia przez zamawiającego niektórych elementów dokumentacji przetargowej w wyniku udzielanych odpowiedzi — poinformował nas Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

Z tych samych powodowych przekładane były kolejne terminy. I te kolejne decyzje można zacząć się poważnie zastanawiać, czy aby na pewno spółka chce wybudować w Olsztynie nowy dworzec.

Dworzec ma kosztować ok. 76,2 mln zł, z czego ok. 30 mln zł to unijne dofinansowanie z PO Polska Wschodnia, jeszcze z poprzedniej perspektywy finansowej , a w tym przypadku kwalifikowalność wydatków z funduszy strukturalnych (czyli to, co można sfinansować z unijnej dotacji) kończy się w 2023 r. Patrząc na poślizg raczej nie ma co liczyć, że podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi w połowie tego roku. Tak jak też oddanie dworca do użytku pod koniec 2022 roku. Zapomnijmy o tym.

Jak po grudzie idzie też drugi przetarg kolejowy, tym razem spółki PKP PLK na przebudowę układu torowo-peronowego na stacji Olsztyn Główny. Ta inwestycja warta 200 mln zł również jest dofinansowywana ze środków unijnych z PO Polska Wschodnia 2014-2020. A spółka planowała zakończenie inwestycji w 2023 roku, tyle że było to jeszcze w październiku ubiegłego roku, kiedy spółka ogłosiła przetarg na tę inwestycje i otwarcie ofert miało nastąpić 27 listopada 2020 r. Dziś termin ten to 9 kwietnia.
am

Od autora
Przetargi się ślimaczą. Dawno już powinny zostać otwarte oferty, które na nie wpłynęły. Oczywiście są procedury, tych trzeba przestrzegać, ale potencjalni oferenci mogą mieć kolejne pytania, mnożyć je, co wówczas? Pociąg z unijnymi dotacjami odjedzie? Olsztynianie zostaną z tym, co jest?


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. summoning_redemption #3063260 25 mar 2021 10:58

    Jeszcze się nie zaczęło a już wałek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz