Policja ma mężczyznę podejrzewanego o zniszczenie dziecięcych grobów

2021-03-23 16:55:13(ost. akt: 2021-03-24 11:11:34)

Autor zdjęcia: Zbigniew Wożniak

Informowaliśmy o dewastacji kilkudziesięciu dziecięcych grobów na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie. Reporterzy "Gazety Olsztyńskiej" jako jedyni byli świadkami zatrzymania na cmentarzu.
W poszukiwaniu sprawców ma pomóc monitoring. Na nagraniu z nocy z wtorku na środę widać odpowiedzialnych za makabryczne zniszczenia. Policjanci zabezpieczyli między innymi odciski butów na zdewastowanej kwaterze.

W południe zatrzymali też do kontroli jedną z obecnych na cmentarzu osób, która przypominała postać z nocnego nagrania, która wywracała groby. Zatrzymanemu sprawdzono m.in. wzór podeszwy do sprawdzenia, co może ułatwić dalsze ustalenia.

Trzydziestolatek prosto z cmentarza trafił na policyjną komendę. Śledczy sprawdzają jego powiązanie z wandalizmem, który wstrząsnął Olsztynem.

Policja nie udzielała w tej chwili informacji, czy sprawców wandalizmu może być więcej. Z ustaleń dziennikarzy "Gazety Olsztyńskiej" wynika, że cmentarni wandale mogą być oskarżeni albo o dewastację mienia, albo o znieważenie miejsca pochówku. W pierwszym przypadku grozi za to do 5 lat więzienia, a w drugim - co bulwersujące - jedynie 3 lata...

- W tej chwili sprawa jest prowadzona w kierunku znieważenia miejsca pochówku - przyznaje Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. - Jednak w toku sprawy zarzuty mogą ulegać zmianie - zastrzega policyjny rzecznik.
SK

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. basilo #3063148 24 mar 2021 11:02

  Ilość zniszczonych grobów daje podstawę do twierdzenia, że niszczących musiała być duża liczba osób. A kierunek ich poruszania, tzn. największa liczba zniszczonych niedaleko bramy na Abramowskiego i dalej w kierunku głównej alei na cmentarzu zniszczonych jest mniej, że to towarzystwo wylazło z cmentarza na Pereszkowo. Czyli w kierunki Zielonej Górki. Zastanawia mnie jeszcze inna rzecz, a mianowicie że niszczono tylko groby dziecięce. Wydaje się że znacznie większe szkody materialne debile (jeśli mieli takie założenia), zrobiliby niszcząc groby duże, a więc dorosłe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewelina Obie #3063147 24 mar 2021 10:22

  Jakim trzeba być osobnikiem (bo nie człowiekiem), żeby zrobić coś takiego. Nie dość, że ludzie przeżyli i do dziś pewnie przeżywają stratę dzieci, to jakaś kreatura zniszczyła jedyne, co im na tym świecie po tych dzieciątkach zostało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 3. Bożena Wysocka #3063130 23 mar 2021 22:06

  monitoring jest ochrona cmentarza jest i co kto zapłaci za zniszczenia? może zarząd cmentarza wstyd ludzie płakali nad swoimi grobami

  Ocena komentarza: warty uwagi (31) odpowiedz na ten komentarz