Wszystkie samorządy należą do rządu

2021-03-12 09:30:00(ost. akt: 2021-03-12 09:47:58)
Tak można wnioskować z uchwały Rady Miejskiej w Białej Piskiej. Radni wygasili tam mandat pani burmistrz, bo ta obejmując urząd burmistrza nie zrezygnowała z pracy w piskim starostwie, a wzięła urlop bezpłatny. Radni uznali, że starostwo jest częścią administracji rządowej. A prawo zabrania łączenia funkcji burmistrza z pracą w administracji rządowej. Więc wygasili...
Białą Piską rządzi Beata Sokołowska, która ma przeciwko sobie większość tamtejszej Rady Miejskiej. Pierwsza próba jej odwołania miała miejsce latem ubiegłego roku, kiedy to w Białej odbyło się jedyne referendum w warmińsko-mazurskim dotyczące odwołania burmistrza. Okazało się nieważne z uwagi na zbyt niską frekwencję.

Teraz opozycyjni wobec pani burmistrz radni chwycili się innego sposobu. Uznali bowiem, że Beata Sokołowska naruszyła ustawę o samorządzie gminnym. Jak miała to zrobić? Tak, jak wyjaśniliśmy to już na początku tekstu.

Radni uznali, że: "Starostwo, które realizuje zadania zlecone z zakresu administracji rządowej oraz dysponuje środkami publicznymi w celu realizacji zadań rządu, mieści się w szeroko rozumianym pojęciu administracji rządowej".

Jest to o tyle ciekawe, że każde polskie starostwo realizuje takie zadania i dysponuje środkami. Podobnie zresztą jak urzędy gmin i miast, a na sejmikach wojewódzkich kończąc. Z tego zatem można, jak się zdaje, wyciągnąć wniosek, że zdaniem wzmiankowanych radnych w Polsce w ogóle nie ma samorządów, a tylko jakieś "szeroko rozumiane pojęcie administracji rządowej".


Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl