Przed nami koncert charytatywny im. Marcina Antonowicza

2021-03-11 15:29:40(ost. akt: 2021-03-11 16:07:09)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Transmisja koncertu online odbędzie się 21 marca w internecie. Organizatorami wydarzenia są Władysław Kałudziński oraz Danuta Gomolińska, dyrektorka III LO w Olsztynie.
Władysław Kałudziński, prezes stowarzyszenia Pro Patria, razem z III Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie od 2010 roku organizuje koncert charytatywny na rzecz stypendium im. Marcina Antonowicza.

W tym roku patronami wydarzenia są: wojewoda i burmistrz Dobrego Miasta. Koncert upamiętnia Marcina Antonowicza (1966-1985), olsztyńskiego licealistę, który zginął w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach.

— Był bardzo zdolnym, dobrze zapowiadającym się młodym człowiekiem. Dostał się na Uniwersytet Gdański jako laureat olimpiady chemicznej w 1985 roku — opowiada Danuta Gomolińska.

Pogrzeb Marcina Antonowicza, który odbył się 6 listopada 1985 roku, był największą w stanie wojennym manifestacją mieszkańców Olsztyna. Zarząd Stowarzyszenia Represjonowanych Pro Patria powołał w 2004 r. kapitułę, która co roku przyznaje stypendia i nagrody uczniom z Warmii i Mazur — 1500 zł rocznie. Do tej pory z pomocy skorzystało 227 osób. Kandydatów do stypendium proponują dyrektorzy szkół średnich z Olsztyna i regionu.

Poprzez koncert organizatorzy chcą promować wartość edukacji, dotrzeć do młodych ludzi i ułatwić im start w dorosłe życie. Stypendium im. Marcina Antonowicza ma pomóc w uzyskaniu wykształcenia zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin i promować aktywnych społecznie uczniów. W tym roku wszystkie licytacje zostały przeniesione na Facebooka. Licytacja przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców potrwa do 21 marca.

Fot. Zbigniew Woźniak
Fot. Zbigniew Woźniak
Fot. Zbigniew Woźniak


— W ubiegłym roku ufundowaliśmy uczennicy z domu dziecka laptopa, aby umożliwić jej zdalne nauczanie. Warto inwestować w młodzież. Ufundowaliśmy ponad 200 stypendiów, co daje ponad 300 tysięcy złotych — wylicza Władysław Kałudziński.

Ubolewa jednak nad tym, że w tym roku zbiórki nie mogą zostać przeprowadzone w szkołach. Było to bardziej uroczyste, była kawiarenka z ciastem, można było porozmawiać. Jednak ma nadzieję, że mimo przeniesienia zbiórki do sieci ludzie zainteresują się i wezmą w niej udział.

Pieniądze można przekazywać na konto: Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko- Mazurskiego Pro Patria z dopiskiem „Stypendium im. Marcina Antonowicza”, nr konta: 30 8858 0001 2001 0026 6099 0501

Współorganizatorami koncertu są: Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście oraz Stowarzyszenie historyczne im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Magdalena Malińska