Powstanie ogród sensoryczny za kilkaset tysięcy złotych

2021-03-11 12:42:54(ost. akt: 2021-03-11 12:43:58)
Ścieżka sensoryczna przy Przedszkolu Miejskim nr 1 w Olsztynie

Ścieżka sensoryczna przy Przedszkolu Miejskim nr 1 w Olsztynie

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Montessoriański Ogród Sensoryczny przy Przedszkolu Słoneczna Ósemka na os. Konieczki zostanie podzielony na 9 stref stymulujących zmysły i rozwijających różnorodne umiejętności dzieci.
Montessoriański Ogród Sensoryczny powstanie przy Miejskim Przedszkolu Słoneczna Ósemka na os. Konieczki (przy Szkole Podstawowej nr 9). Będzie to miejsce ogólnodostępne dla mieszkańców.

Park będzie pełnił funkcje edukacyjne, terapeutyczne oraz sportowo - rekreacyjne i integrujące. Park podzielony zostanie na 9 różnych stref stymulujących zmysły i rozwijających różnorodne umiejętności jego użytkowników.
W strefie gier podwórkowych pojawią się tam m.in. plansze do gier podwórkowych: twister, chińczyk, labirynt, gra w klasy, gra w literki.
Strefa sprawnościowa została zaprojektowana na nawierzchni piaskowej, amortyzującej upadek. Dostępne będą tam takie urządzenia jak: drabinka, zestaw sprawnościowy, siatka/wspinaczka, słupki, ruchomy pomost, ruchomy labirynt.
Strefa gier sportowych – urządzenia w tej strefie rozwijają umiejętność planowania, pracy w grupie oraz refleks. Dzieci będą mogły tam grać w tenisa stołowego, szachy i piłkarzyki.
Strefa akustyczna rozwijać będzie przede wszystkim słuch i poczucie rytmu. Zamontowane zostaną tam bębny, szumiące rury, głuchy telefon, dzwonki, cymbałki.
Strefa urządzeń magnetycznych przybliży i wytłumaczy szereg zasad fizyki, które dzieci będą poznawały dzięki takim urządzeniom jak kołyska Newtona, ścianka przytulanka, koło młyńskie, „chomik”, kalejdoskop gigant, dwa zwierciadła, figury Lissajous.
Z kolei na placu centralnym będzie znajdował się m.in. zegar słoneczny.
Urządzenia w strefie optycznej takie jak krater (widzenie przestrzenne), tarcza Newtona (barwy), lustro wyjaśnią sposób powstawania złudzeń optycznych.
Strefa praktycznego działania podzielona będzie na dwie strefy: ekologiczny ogródek, gdzie znajdą się również m.in. skrzynie do uprawy roślin, domek na narzędzia (z jego dachu będzie zbierana w beczki deszczówka do podlewania roślin), hotele dla owadów i ul, oraz strefę piasku z zestawem do zabawy wodą i pisakiem, a także piaskownica paleontologiczna ze szkieletem tyranozaura oraz jaj tyranozaura. W tej strefie będą także tablice sensoryczne i edukacyjne m.in. do: malowania, z labiryntem, liczydła, zabawy logiczne.
Do ostatniej – strefy relaksu i zapachu – poprowadzi tunel wiklinowy, zamontowane będą m.in. ławki do siedzenia, grill, miejsce na ognisko z pieńkami do siedzenia oraz hamak.

W ramach projektu zaplanowano doposażenie Ełckiego Centrum Rewitalizacji Społecznej. Zakupione zostaną m.in.: regały magazynowe, zmywarka, piekarnik, lodówka, stoły z krzesłami, drobny sprzęt i pozostałe niezbędne wyposażenie kuchni oraz sali konsumpcyjnej i konferencyjnej.

Całkowita wartość projektu to ponad 1,919 mln zł, a kwota dofinansowania wyniesie nieco ponad 1,631 tys. zł.

opr. tom

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. greg #3062469 13 mar 2021 12:48

    czy zegar słoneczny śladem tego przy ECKu nie będzie pokazywał godz. 12 w południe? chciałem tylko przypomnieć, że na jednej z najstarszych ulic w mieście (Jagiełły) nie ma szans przejść pieszo, takie błoto. no ale na kolejny park pieniądze zawsze się znajdą...

    odpowiedz na ten komentarz