Kandydatem na RPO poseł PiS zamiast senator Lidii Staroń?

2021-03-10 20:43:33(ost. akt: 2021-03-10 19:52:58)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski ma być kandydatem Zjednoczonej Prawicy na rzecznika praw obywatelskich. To są jeszcze nieoficjalne informacje, ale to oznaczałoby, że szanse senator Lidii Staroń na ten urząd stopniały.
Do końca tygodnia Zjednoczona Prawica przedstawi kolejnego kandydata na rzecznika praw obywatelskich. Według RMF FM będzie nim poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Do niedawna jeszcze wśród potencjalnych kandydatów na ten jeden z najważniejszych urzędów w Polsce wymieniano Lidię Staroń, niezależną senator z Olsztyna.

Od kilku miesięcy politycy próbują wybrać nowego rzecznika praw obywatelskich. We wrześniu ubiegłego roku upłynęła 5-letnia kadencja obecnego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, ale dalej pełni on swoje obowiązki, bo politycy nie mogą znaleźć jego następcy. Sejm już dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz zgłoszoną przez kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. A niedawno Senat, gdzie opozycja ma większość, odrzucił kandydaturę prof. Piotra Wawrzyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, którego zgłosiła Zjednoczona Prawica.

Wybór rzecznika wymaga kompromisu, bo rzecznik powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu. Potrzebny jest więc kandydat, który połączyłby wszystkie siły polityczne. Do tej pory jednym nie udało się znaleźć takiej osoby. Do 19 marca jest czas na zgłaszanie kandydatów na rzecznika praw obywatelskich.

Teraz ZP ma wysunąć nowego kandydata. Ma być nim pochodzący z Poznania poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który jest doktorem nauk prawnych. Poseł był autorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. rozstrzygnięcia kwestii legalności jednej z trzech przesłanek dopuszczających aborcję w Polsce. Wprawdzie po protestach kobiet wniosek wycofano, ale później wrócił do TK, który uznał, że aborcja z powodów eugenicznych jest niezgodna z konstytucją, Co z kolei co doprowadziło do fali protestów, które do tej pory nie ustają mimo pandemii.

Po odrzuceniu kandydatury prof. Wawrzyka, poseł Porozumienia Michał Wypij, napisał w mediach społecznościowych :— "RPO to osoba, która ma łączyć środowiska. Powinna to być osoba, która w swoim życiu broniła najsłabszych. Uważam, że taką osobą jest Lidia Staroń i to jej kandydatura powinna zostać na poważnie przedyskutowana przez Sejm"— stwierdził poseł Michał Wypij.

Jednak jak widać politycy Zjednoczonej Prawicy widzą sprawy inaczej i już widać, że poseł Wróblewski nie jest bez szans w Senacie. Senator PSL Jan Libicki ogłosił na Twitterze, że skłania się ku poparciu kandydata PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Poseł Wróblewski był jednym z posłów PiS zawieszonych w prawach członka PiS po tym, jak we wrześniu ub. r. zagłosował przeciw tzw. piątce dla zwierząt.

Kto oprócz niego mógłby jeszcze powalczyć o stanowisko rzecznika praw obywatelskich? Tu mówi się o dwóch osobach: Piotrze Ikonowiczu i Wojciechu Hermelińskim, byłym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej
O ile PiS może być spokojny o losy swego nowego kandydata w Sejmie, gdzie ZP na razie ma jeszcze większość, tak już głosowanie w Senacie stoi pod znakiem zapytania.

O szanse nowego kandydata, jak też czy poseł Wróblewski byłby dobrym rzecznikiem praw obywatelskich zapytaliśmy polityków z naszego regionu:

Fot. Archiwum prywatne
Wojciech Kossakowski, poseł PiS
— Nie wiem, informację tę traktuję jako doniesienie medialne. Nie było jeszcze głosowania nad kandydaturą. I ja osobiście nie znam kandydata na RPO. Będzie kandydat, będzie głosowanie. Myślę, że pani Lidia Staroń, tak jak pan Wawrzyk, tak jak być może pan Wróblewski, być może inni kandydaci są potencjalnymi osobami, które takie stanowiska mogłyby zajmować.

Jerzy Wcisła
Fot. archiwum prywatne
Jerzy Wcisła
Jerzy Wcisła, senator KO
— Pachnie to trochę prowokacją, bo trudno doszukać się w tej osobie stróża obywatelskości, raczej kojarzony jest ze skrajnością w poglądach, szczególnie gdy chodzi o sprawy kobiece. Na pewno nie będzie mieć poparcia większości demokratycznej w Senacie. Szkoda, że nie mówi się o Lidii Staroń, bo jej kandydatura dla nas byłaby trudniejsza do odrzucenia.

Andrzej Mielnicki


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Emila #3062362 11 mar 2021 11:15

    "Szkoda"

    odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3062361 11 mar 2021 10:52

    Pani Staroń wielokrotnie zawiodła swoich wyborców. Jest niewiarygodna .

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz