Nauka hybrydowa jeszcze bez konkretów

2021-03-10 16:55:08(ost. akt: 2021-03-10 21:50:47)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W poniedziałek dzieci z klas I-III na Warmii i Mazurach wrócą do szkół. Ma ruszyć nauczanie hybrydowe. Na jakich zasadach? Nie ma jeszcze rozporządzenia rządu. Dyrektorzy nie mogą podjąć żadnych decyzji.
Rząd na początku marca wprowadził lockdown dla Warmii i Mazur. Uczniowie klas I-III znów wrócili do nauki zdalnej. Od poniedziałku jednak znów usłyszą szkolny dzwonek, bo minister zdrowia zapowiedział, że od 15 marca rusza w podstawówkach nauka hybrydowa, czyli mieszana.

Adam Niedzielski na konferencji wyjaśnił, że chodzi o model, w którym część dzieci w jednym tygodniu uczęszcza do szkoły, a w tym czasie pozostałe korzystają z nauki zdalnej. Podkreślił przy tym, że "głównym argumentem pozwalającym na poluzowanie trybu zdalnego nauczania najmłodszych uczniów jest szczepienie nauczycieli, które do 13 lub 14 marca ma być "praktycznie zakończone". Z kolei o organizacji nauki mają decydować dyrektorzy podstawówek.

Jak zatem będą pracowały szkoły na Warmii i Mazurach?

Nie ma jeszcze rozporządzenia, więc nie możemy podejmować żadnych działań. Dyrektorzy szkół muszą działać na podstawie przepisów — tłumaczy Joanna Sędrowska, dyrektor SP 3 w Olsztynie. — Jeśli rozporządzenie pojawi się w piątek, będziemy działać w sobotę i w niedzielę, żeby w poniedziałek móc zacząć naukę hybrydową. Ostatnio rozporządzenie też ukazało się późno — w piątek po godz. 20. Dlatego w tym momencie rozmowa o nauce mieszanej to wróżenie z fusów. Dyrektorzy mogą zakładać jedno, a potem w rozporządzeniu będą inne wytyczne.

Joanna Sędrowska podkreśla też, że w przyszłym tygodniu, czyli od 17 do 19 marca, odbędą się w szkołach próbne egzaminy ósmoklasistów.

— To dodatkowo utrudnia organizację pracy szkoły — podkreśla dyrektor. — Dlatego z niecierpliwością czekamy na rozporządzenie i wytyczne ministra edukacji. Rozumiem zniecierpliwienie rodziców, ale jest jak jest. Trudno dziś cokolwiek mówić, bo musimy działać zgodnie z prawem.

Joanna Sędrowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3
Fot. Grzegorz Czykwin
Joanna Sędrowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3

ADA ROMANOWSKA
a.romanowska@gazetaolsztynska.pl