Kto się może zaszczepić szczepionkami dla Warmii i Mazur?

2021-03-09 16:09:47 (ost. akt: 2021-03-09 19:09:29)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Warmia i Mazury dostały 10 tys. dodatkowo szczepionek firmy AstraZeneca. Są przeznaczone tylko dla mieszkańców naszego regionu, a konkretnie dla osób z rocznika 1952, które już mogą zapisywać się na szczepienie.
O ile w kraju zapisy na szczepienia 69-latków mają ruszyć dopiero w czwartek, tak na Warmii i Mazurach osoby z rocznika 1952 już mogą zapisywać się na szczepienie. Jest to możliwie dzięki dodatkowej puli 10 tysięcy szczepionek firmy AstraZeneca, którą dostał region. Jak poinformował wojewoda Artur Chojecki, preparat zostanie podany osobom z rocznika 1952, co pozwoli na przyspieszenie procesu szczepienia populacyjnego mieszkańców naszego województwa.

Dodatkowe szczepionki są przeznaczone tylko dla mieszkańców naszego regionu. Jednak w przypadku Narodowego Programu Szczepień nie ma rejonizacji, każdy może wybrać dowolny punkt szczepień w kraju. A, zapisując się na szczepienie, trzeba podać imię i nazwisko oraz PESEL. Tam nie ma adresu zamieszkania. Teoretycznie więc 69-latkowe z Polski mogą zapisać się na szczepienie na Warmii i Mazurach i skorzystać z tej dodatkowej puli, która dostał nasz region w związku z trudną sytuację epidemiczną.

Te 10 tys. szczepionek jest przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego — podkreśla Magda Mil, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. — Szczepienia rocznika 1952 zaczynamy wcześniej niż w Polsce, bo w kraju zaczną się dopiero 21 marca. Weryfikacja osoby, które zapisuje się na szczepienie, powinna nastąpić w punkcie szczepień.

Rzecznik oddziału NFZ w Olsztynie przypomina, że rejestracja osób w wieku 69 lat odbywa się wyłącznie poprzez kontakt telefoniczny z placówkami, które będą szczepić te osoby. Lista szpitali i przychodni z adresami i telefonami jest dostępna stronach internetowych: Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W Polsce zapisy na szczepienia rocznika 1952 mają ruszyć w najbliższy czwartek.
11 marca wszyscy 69-latkowie od godz. 6 mogą za pośrednictwem dedykowanej linii telefonicznej zapisywać się na szczepienia. Oczywiście namawiamy do wykorzystywania zapisów przez internet, wykorzystując drogę sms-ową. Też można skorzystać z zapisów w punkcie szczepień — powiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Dworczyk przypomniał, że od poniedziałku zmieniają się zasady dotyczące szczepień. Druga dawka przy szczepionce AstraZeneca ma być podana po 12 tygodniach, a Pfizera po 42 dniach.

Andrzej MielnickiKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Danuta Balukiewicz #3062302 10 mar 2021 11:11

    Dlaczego nie ma szczepionek Pfizera dla seniorów, przecież są one skuteczniejsze ,tak mówiono i zapewniano seniorów o tym. Myślę ,ze nie ma chętnych w województwie warmińsko-mazurskim aby szczepić się Asta Zeneca to żeby nie zmarnować szczepionek dlatego chcą nimi szczepić seniorów. Przecież mówiono , że są one przeznaczone dla młodszych osób, co się raptem zmieniło ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. jaro. #3062264 9 mar 2021 19:13

    Dziwne, że Phaizera nie dali seniorom... Cóż, jakie województwo - taka szczepionka

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz