Apel Olsztyńskiego Marszu Równości: kobiety patronkami tramwajów

2021-03-07 20:00:04(ost. akt: 2021-03-07 19:13:04)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. Coraz częściej odchodzi się od tradycji wręczania kobietom goździków i rajstop, a skupia się na wspominaniu kobiet, które przyczyniły się na przykład do tego, że dziś mogą one uczyć się albo pracować, ich teraźniejszej sytuacji w Polsce czy dyskusji o ich prawach reprodukcyjnych.
Przyglądając się sposobom upamiętniania kobiet w Olsztynie, grupa Olsztyńskiego Marszu Równości zwróciła uwagę na to, że w mieście mało jest ulic mających swoje patronki (zaledwie 20 z 579) czy pomników upamiętniających kobiety.

Zaapelowała więc do prezydenta miasta Olsztyna Piotra Grzymowicza, aby — wzorem takich miast jak Gdańsk, Elbląg czy Bydgoszcz — wprowadzić tradycję nadawania tramwajom patronek i patronów i w ten sposób upamiętniać wybitne osoby związane z regionem i jego historią, a w związku z celebracją Dnia Kobiet tę tradycję rozpocząć od nadania imion zasłużonych dla regionu kobiet.

— Na stronie MPK Olsztyn jest informacja o 15 tramwajach — mówi Magdalena Zuba-Bobrowicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. — W apelu proponujemy 11 patronek — zasłużonych dla historii miasta kobiet związanych z Warmią i Mazurami, które można upamiętnić poprzez nazwanie tramwajów ich imieniem.

— Tramwaje w Gdańsku mają nazwy osób im patronującym przy numerze taboru. W ich środku są tabliczki z krótkimi informacjami o historii tych osób — powiedziała Michalina Chraplewska z Olsztyńskiego Marszu Równości. — Warto to wykorzystać do szerzenia wiedzy o kobietach, które przysłużyły się dla naszego regionu.

Emilia Bartkowska-Młynek

Treść apelu Olsztyńskiego Marszu Równości dostępna jest >>> tutaj.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wladysława Mielnik #3062098 8 mar 2021 09:05

  Ale heca teraz będą tramwaje jeździły po Barbarze Hulanickiej albo po innej kobiecie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. krzroy #3062095 8 mar 2021 08:47

  Skoro to apel równości to sprawiedliwie i równo nazwać tramwaje po równo, po połowie imieniem kobiet i mężczyzn. O ile wogóle jest taka potrzeba. Jak dotąd spośród środków transportu imienia nadawano chyba jedynie statkom. Uważajmy żeby przypadkiem nie popaść w śmieszność.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Podatnik #3062093 8 mar 2021 08:43

   I jeszcze czego. Żeby nam skrajna prawica po przejęciu władzy (nawet niekoniecznie poprzez wybory) spaliła wszystkie tramwaje? Mokry sen co niektórych w tym mieście, a teraz będą mieli jeszcze dodatkowy powód.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz