Harmonogram rejestracji osób w wieku 65-69 lat. Zapisy jeszcze w marcu

2021-03-05 09:36:11 (ost. akt: 2021-03-05 10:31:10)

Autor zdjęcia: pixabay

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o harmonogramie szczepień na najbliższe tygodnie. Wydłuży się też czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki.
W ramach Narodowego Programu Szczepień wykonano już ponad 3,6 mln szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało ponad 2,3 mln osób. Deklarowaliśmy, że do końca Q1 zaszczepimy min. 3 mln osób - ten cel na pewno będzie zrealizowany — deklarował podczas czwartkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Wydłuży się czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki


Szef KPRM poinformował, że w porozumieniu z Radą Medyczną w oparciu o aktualny stan wiedzy, zdecydowano o zmianach terminów, w jakich powinny być podawane szczepionki.

Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podaniem 1. a 2. dawki szczepionki - zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego typu zmiany można wprowadzić bez żadnego uszczerbku dla skuteczności szczepień — dodał Michał Dworczyk.

Od przyszłego tygodnia drugie szczepienia szczepionką AstraZeneca prowadzone będą po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, zaś firmy Pfizer po 42 dniach.

Ozdrowieńcy będą szczepieni po 6 miesiącach od zakażenia


Osoby, które przebyły zakażenie, a jest ich ok. 1,5 mln - będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką. To rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami — wyjaśniał.

W przyszłym tygodniu ruszają zapisy kolejnej grupy


Od 11 do 13 marca na szczepienia będą mogły zapisywać się osoby w wieku 69 lat. Od 18 marca rejestracja będzie obejmowała kolejne roczniki. To osoby w wieku od 69 do 67 lat. Od 22 marca rozpoczną się zapisy osób od 65. roku życia.