W parku Jakubowo w Olsztynie będzie się można powspinać za darmo

2021-03-05 09:07:43 (ost. akt: 2021-03-05 09:19:44)
Ścianka wspinaczkowa przy ul. Głowackiego w Olsztynie

Ścianka wspinaczkowa przy ul. Głowackiego w Olsztynie

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Nowe konstrukcje wspinaczkowe w parku Jakubowo. Dostępne za darmo przez całą dobę siedem dni w tygodniu. To zwycięski projekt olsztyńskich alpinistów. W ubiegłorocznej edycji OBO otrzymał 1637 punktów. Właśnie rozpoczęła się jego realizacja.
Dostaliśmy zgodę, żeby na tym terenie postawić bouldery — cieszy się Dariusz Gierszewski, prezes Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie. — Myślę, że w tym tygodniu zaczniemy już pisać specyfikację warunków zamówienia i w marcu raczej na sto procent przetarg zostanie już ogłoszony. Zobaczymy, jaki będzie odzew. Czy jakaś firma będzie w stanie zrobić to za cenę, jaką na początku zakładaliśmy — mówi Dariusz Gierszewski.

Na sportowy obiekt miały się składać trzy oddzielne bryły.
Jedna będzie niska, nie więcej niż dwa metry. Powstanie z myślą o najmłodszych. Druga bryła ma mieć około trzech metrów i służyć średnio zaawansowanym użytkownikom. Trzecia natomiast będzie przewidziana dla doświadczonych wspinaczy — mówił w grudniu "Gazecie Olsztyńskiej" Dariusz Gierszewski.

Według wstępnych założeń prace budowlane miały zmieścić się w granicach 140 tys. zł. Jednak wszystko wskazuje na to, że plan zostanie wykonany w wersji okrojonej. Dlaczego?

Bo mocno podrożała stal — wyjaśnia szef klubu. — Rozmawiałem z kilkoma firmami. W kwocie, jaką zebraliśmy, to nic spektakularnego nie zbudują. Pieniążków niestety jest trochę za mało. Część środków odstąpiliśmy pani, która robiła inny projekt na osiedlu Wojska Polskiego. Dzięki temu zarówno jej projekt, jak i nasz, miały większą szansę zwyciężyć w OBO. Ona również organizuje fajne inicjatywy w parku Jakubowo, czyli koncerty, wydarzenia taneczne.

Czy ta sportowa inicjatywa może nie wypalić?
Budowa na pewno ruszy — uspokaja Gierszewski. — Mieliśmy oczywiście własny pomysł i wizję. Czy uda się ją zrealizować? Tego nie wiemy. Ale boulder powstanie. Będzie można tam przyjść z całą rodziną, dziećmi, żeby poćwiczyć, pobawić się — zapewnia.

Z uwagi na niewielkie rozmiary konstrukcji odpada konieczność używania drogiego sprzętu asekuracyjnego.

ps
Bouldery w Parku Jakubowym. Projekt Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie.
Fot. Klub Wysokogórski w Olsztynie
Bouldery w Parku Jakubowym. Projekt Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD