Sanatoria wznawiają działalność. Pacjenci muszą spełnić kilka warunków

2021-03-11 08:40:05(ost. akt: 2021-03-11 08:55:47)
Sanatorium w Nałęczowie.

Sanatorium w Nałęczowie.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od dziś (11 marca) uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjentów, którzy czekają w kolejce na wyjazd do sanatorium, o terminie rozpoczęcia ich leczenia NFZ będzie powiadamiał listownie lub telefonicznie. Najpierw muszą spełnić kilka warunków.
Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli rozpocząć je na podstawie skierowania, potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest:


- negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2
albo
- zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19 (dwie dawki).


Test przed rozpoczęciem leczenia jest bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent może go wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań zwanych drive-thru.

Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie.

O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Pacjenci został zaszczepieni nie mają obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2 przed wyjazdem do sanatorium.

Czy w uzdrowisku jest bezpiecznie?

NFZ deklaruje, że pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony. Obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS, a wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zostali zaszczepieni.

Warmińsko-Mazurski Odział Wojewódzki NFZ potwierdził 1310 skierowań dla pacjentów naszego regionu z terminem realizacji od 11 marca oraz późniejszych terminów.

Kto pojedzie jako pierwszy?

W przypadku leczenia sanatoryjnego dorosłych są to osoby, którym pierwotnie zaplanowano leczenie na listopad i grudzień ubiegłego roku, a którzy z powodu zamknięcia uzdrowisk nie mogli z niego skorzystać.

Leczenie odbywać się będzie w uzdrowiskach na terenie całego kraju (poza uzdrowiskami, które nie wznawiają działalności, np. są izolatoriami).

Przed wyjazdem na leczenie pacjent powinien skontaktować się z sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ewelina Obie #3062369 11 mar 2021 12:00

    W październiku przy podobnej liczbie nowych zakażeń zamykano sanatoria. Czy ktoś nad tymi decyzjami się zastanawia przed ich podjęciem?

    odpowiedz na ten komentarz