Temat dnia: na twarzy tylko maseczki. Naprawdę tego przestrzegamy? [AKTUALIZACJA]

2021-03-02 13:20:00 (ost. akt: 2021-03-04 12:24:14)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od soboty (27 lutego) wprowadzono nakaz zakrywania ust i nosa maseczką. Jak wynika z policyjnych statystyk mieszkańcy Olsztyna oraz powiatu olsztyńskiego stosują się do nowego rozporządzenia. A jak jest naprawdę?
W ostatni weekend policjanci oraz strażnicy miejscy w związku z wprowadzeniem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką, a wynikającego z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw, przeprowadzali kontrole na ulicach Olsztyna i w powiecie olsztyńskim. Stwierdzili tylko dziewięć wykroczeń dotyczących nieprzestrzegania obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.


Nie wszyscy zakrywają usta

Chociaż policjanci nie interweniowali zbyt często w pierwszy weekend po wprowadzeniu nakazu zakrywania ust, to mieszkańcy niekoniecznie stosują się do obostrzeń. Jak informują nasi czytelnicy osób, które nie zakrywają ust i nosa nie brakuje.

Obostrzenia sobie, a życie sobie - pisze nasza czytelniczkaOstatnio byłam świadkiem takiego lekceważącego podejścia w osiedlowym sklepie. Nie dość, że obsługiwani są klienci bez maseczek, to ust nie zakryła także ekspedientka.


Tylko maseczka albo mandat

Nie wszyscy są zdania, że maseczki jako jedyna dopuszczana forma zasłaniania ust i twarzy to dobry pomysł. Wiele osób nie rozumie, dlaczego wciąż możemy nosić maseczki bawełnianej, ale kominów już nie.

— To dla mnie naprawdę duże utrudnienie. Choruję na astmę i bardzo trudno oddycha mi się w maseczce. Ciekawy jest fakt, że maseczka materiałowa cały czas jest dozwolona, a komin już nie. Często są uszyte z tego samego materiału, więc co to zmienia? — zastanawia się pan Andrzej, mieszkaniec Olsztyna.

— Pracuję w kwiaciarni, w swojej pracy nie mam bliskiego kontaktu z klientami. Zmiana przyłbicy na rzecz maseczki to dla mnie bardzo duże utrudnienie. W przyłbicy oddycha mi się swobodniej. Nie parują mi też tak bardzo okulary i mogę swobodnie pracować— mówi nasz następna rozmówczyni.
Jakimi maseczkami powinno się zasłaniać usta i nos?
pokaż wyniki »

Funkcjonariusze policji przypominają mieszkańcom, że od soboty stosowanie przyłbic lub części odzieży jest niedozwolone. Taka forma zasłaniania ust i twarzy będzie równoważna brakowi maseczki.

— Przypominamy, że ignorowanie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej jest zagrożone mandatem karnym, ponadto sprawa może zostać skierowana do rozpatrzenia przez sąd. W sytuacjach, gdy rażąco zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, policjanci poinformują o takim fakcie Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która ma możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej — tłumaczy st. sierż. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Podstawę do ukarania stanowi art. 116 Kodeksu Wykroczeń. Do Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia dodano przepis art. 96 §1bd, który podwyższa maksymalną wysokość mandatu za naruszenie art.116 kw z kwoty 500 zł do 1000 zł. Tak więc za brak maseczki możemy zapłacić nawet do 1000 zł.

Jakie maseczki rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia?

Maski medyczne polecane są:
• pracownikom służby zdrowia w warunkach klinicznych,
• każdemu, kto źle się czuje, w tym osobom z łagodnymi objawami, takimi jak bóle mięśni, lekki kaszel, ból gardła lub zmęczenie,
• każdemu, kto oczekuje na wyniki testu COVID-19 lub uzyskał pozytywny wynik,
• opiekunom osób, u których istnieje podejrzenie lub potwierdzony przypadek COVID-19 poza placówkami służby zdrowia.

Maski medyczne są również zalecane następującym grupom (ponieważ są one bardziej narażone na poważne zachorowanie na COVID-19 i śmierć):
• osobom powyżej 60 roku życia,
• osobom w każdym wieku cierpiące na choroby przewlekłe, w tym przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, raka, otyłość, mające obniżoną odpornością czy cukrzycę.

Niemedyczne maski z tkaniny mogą być używane przez ogół społeczeństwa w wieku poniżej 60 lat i tych, którzy nie cierpią na choroby przewlekłe — czytamy na stronie WHO.


AKTUALIZACJA


Czytelniczka pyta:


— Spotkałam w parku na swojej drodze grupę ludzi bez zasłoniętych ust i nosa. Po tym jak zwróciłam im uwagę, zareagowali bardzo agresywnie, dodając, że to jest ich bezpieczeństwo i zdrowie. Dodatkowo twierdzili, że w parku nie muszą mieć maseczki. Czy to prawda?

Odpowiedź prawnika "Gazety Olsztyńskiej":

W piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dokument dotyczy m.in. nakazu noszenia maseczek. Z rozporządzenia wynika, że od soboty nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa. Do tego czasu obowiązywało rozporządzenie, według którego usta i nos należy zasłaniać przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Nakaz używania maseczki od soboty obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej lub statkach żeglugi śródlądowej przeznaczonymi lub używanymi do przewozu osób.

Maseczki należy nosić również w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów czy parkingów leśnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

Wymóg ten dotyczy też osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Maseczki należy nosić też w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

W rozporządzeniu wskazano również przypadki, w których nie stosuje się nakazu zakrywania ust i nosa. Są z niego zwolnione m.in. dzieci do ukończenia 5. roku życia, osoby ze względu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, oraz mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Nakazu nie stosuje się też w przypadku sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania. Maseczki nie trzeba mieć założonej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

Czytelniczka pyta:


Rozporządzenie o zakrywaniu ust i nosa nie może zmienić ustawy obowiązującej w Polsce. Zakrywać usta i nos powinny tylko osoby chore, tymczasem policja wypisuje mandaty za brak maseczki. Na jakiej podstawie prawnej może to robić?

Odpowiedź adwokata Macieja Piotrowskiego:

Do 29.11.2020 r. nie istniała żadna ustawowa regulacja dotycząca takiego obowiązku, to w chwili obecnej istnieje ustawowa podstawa (tzw. delegacja) do wydania rozporządzenia (dokładnie jest to art. 46b pkt 13 ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który obowiązuje od 29.11.2020 r.). Więc obowiązek co do zasady jest, choć faktycznie mogą istnieć konstytucyjne wątpliwości co do możliwości ograniczania praw obywatelskich w tak szerokim zakresie (tj. wszystkich, nie zaś tylko osób chorych i podejrzanych o zachorowanie) bez wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji. Trudno w tej chwili wyrokować, jak będą zachowywały się Sądy i czy będą zapadały wyroki korzystne dla obwinionych. Wydaje się, że w tej sprawie powinniśmy się kierować raczej rozsądkiem i zaleceniami lekarzy epidemiologów co do obowiązku noszenia maseczek.


AK

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #3061701 2 mar 2021 17:37

  Czyli plastykowe maseczki Grzymowicza są OK , a potrójny komin już nie. Yebnijcie się.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Paweł #3061688 2 mar 2021 15:16

  #jrpld Czy naprawdę wierzycie w to ,że maseczki coś dają ?????

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. mm #3061682 2 mar 2021 13:36

  państwo z łaski swojej powinno dawać za darmo maseczki a nie tylko nakazują co mamy nosić. Tylko nakazywać potrafią i straszyć. Walcie się

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.