Listy czytelników: Śmieci jak woda? To niesprawiedliwe!

2021-02-26 13:37:29 (ost. akt: 2021-02-26 14:46:36)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn zmienił zasady naliczania opłat za śmieci. W środę 24 lutego Rada Miasta zdecydowała, że od kwietnia olsztynianie będą płacili za śmieci w zależności od ilości zużytej wody. I każdy zapłaci za wywóz odpadów, bo każdy zużywa wodę. Dziś z tą opłatą jest różnie, bo według szacunków około 20 tys. osób nie płaci za wywóz odpadów.

W tej sprawie napisali do nas nasi czytelnicy, którym nie podoba się ta forma naliczania opłat za wywóz śmieci...

Ten filmik będziemy przypominać


W środę 24 lutego odbyło się głosowanie na sesji Rady Miasta nad uchwałą w sprawie Zakazu Segregacji Sanitarnej Obywateli na terenie miasta Olsztyn. Głosowanie nad tą samą uchwałą odbyło się kilka razy ze względu na fakt, iż wpłynęło kilka petycji w przedmiotowej sprawie. Uchwała oczywiście za każdym razem została przez radnych odrzucona (jak się spodziewaliśmy). Jedynie dwóch radnych za każdym razem wstrzymywało się. Niestety to głosowanie udowodniło, że radnym nie zależy na dobru obywateli... A wręcz przeciwnie... A przypomnijmy, iż to właśnie my, obywatele, ich wybraliśmy. Również, jak wiemy, fałszywą tezą jest to, iż segregacji nie ma. Ona jest i postępuje coraz szybciej. Trzeba temu przeciwdziałać i zatrzymać ten bezprawny proceder. To smutne wyniki, ale niestety spodziewane. Co ciekawe, to nawet żaden radny nie zabrał głosu w tej sprawie, nie było żadnej dyskusji w przedmiocie petycji. Warto tutaj również wspomnieć słowa przewodniczącego Rady Miasta Roberta Jana Szewczyka, który przed pierwszym głosowaniem nad petycjami, zasugerował oficjalnie radnym: „Oczywiście głosujemy zgodnie z rekomendacją komisji”. Było to bezprawne i skandaliczne nadużycie. W takim razie po co było to głosowanie? Może warto było w ogóle nad tym nie głosować i od razu to wyrzucić „do kosza”? Podsumowując... Nagraliśmy filmik z owego głosowania nad uchwałą i będziemy go przypominać przed przyszłymi wyborami. A działać nie przestajemy i zapowiadamy dalsze działania, m.in. w Radzie Miasta.
Czytelnik

Bądźcie sprawiedliwi!


Jeden kąpie się 2 razy dziennie, inny raz w tygodniu. Państwa absurdalne naliczenia są krzywdzące i promujące brudasów. Wiadomo, że 5 studentów będzie wyrzucało 5 razy więcej śmieci niż jedna samotna kobieta. Ale możliwe 5 studentów, zużyje dużo mniej wody niż jedna kobieta. Jeden woli kąpiel w wannie z dużą ilością wody, inni szybki prysznic itd. Idziecie na łatwiznę, zamiast dopytać sąsiadów przeprowadzić minutowy anonimowy wywiad, nawet ankiety dla Tylko Waszej Wiedzy, chociaż raz na 3 lata, ile osób gdzie mieszka, bez nazwisk, „na potrzeby rządzenia miastem czy spółdzielniami przecież musicie to wiedzieć”. Weryfikujcie to, przecież też po to jesteście.
Bądźcie sprawiedliwi!

Te i inne podobne absurdalne naliczenia nie powinny mieć nic wspólnego z wielkością mkw. czy „wymyślonymi zależnościami”, ale z realnymi kosztami od każdego mieszkańca. Proszę te zmienić niesprawiedliwe zapisy.
Wspólna odpowiedzialność, wspólne niesprawiedliwe koszta, bo Radzie Miasta i spółdzielniom policzyć się nie chce. Bezczelne, komunistyczne, niesprawiedliwe myślenie promujące oszustów i brudasów. To przykład niesprawiedliwości i pokaz nie bezradności władz, ale pójścia na „łatwiznę” dla młodszych pokoleń. Nawet ze względów na zajmowane stanowiska — prosimy o kreatywność.
Tomasz Jakubowski


Brud, smród i ubóstwo


Ja jako mieszkanka Olsztyna uważam, że te metody wyliczania stawki za odpady, będą krzywdzące dla ludzi którzy dbają o własne zdrowie jak i o zdrowie innych. W dobie pandemii koronawirusa powinniśmy myć ręce bardzo często. Jako dojrzali, dorośli ludzie jesteśmy w obowiązku uczyć młodzież i dzieci właściwego dbania o higienę osobistą.

W budynku wielorodzinnym, w którym mieszkam, już dziś co drugi mieszkaniec oszczędza wodę (za którą opłata jest droga), nie spłukując miski ustępowej po skorzystaniu z potrzeby fizjologicznej. Ironicznie w jednym z olsztyńskich portali określono to, że "teraz będziemy sikać do prysznica". Dlatego uważam, że nasi samorządowcy promują brud, smród i ubóstwo.
Oburzona Czytelniczka
Justyna Kocenko

Czekamy na państwa opinie. Wszystkie będziemy publikowali.Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tex #3061461 27 lut 2021 09:02

  Mieszkam w domu jednorodzinnym, więcej niż jeden śmietnik nie możemy wyprodukować bo po prostu odpady stojące obok nie zostaną zabrane, jak ma to się do zużycia wody? Z racji prowadzenia zakładu mamy duże zużycie bo wiecznie trzeba myć ręce. Czy takie rozliczanie jest sprawiedliwe? Oczywiście że nie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianka #3061445 26 lut 2021 20:08

  Panie prezydencie Grzymowicz, jeśli pan zużywa 3 m/3 wody w miesiącu , to nie chciałabym być na miejscu pańskiej żony

  Ocena komentarza: warty uwagi (31) odpowiedz na ten komentarz

 3. frost #3061438 26 lut 2021 18:03

  A w czerwcu kolejna tradycyjna podwyżka cen za wodę i ścieki? Podwyżka podatku od nieruchomości była od 1.01.21. Strzygą nas jak barany. Prezydent samorząd z bożej łaski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

 4. olsztynianka #3061433 26 lut 2021 17:10

  UWAGA! UWAGA ! Oto uchwała władz miasta na miarę cywilizacji XXI wieku . Właśnie olsztyńscy radni , głosami KO, wprowadzili dla mieszkańców miasta zakaz używania wody do celów higieny osobistej, po groźbą wysokich opłat za śmieci. Cała nadzieja w uchyleniu uchwały przez wojewodę! Czekamy Panie Wojewodo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (36) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ewa Kurowska #3061429 26 lut 2021 16:45

  Po pierwsze: czy ratusz wie, ile osób faktycznie zamieszkuje w Olsztynie i tworzy śmieci? A ta informacja jest bardzo ważna. Nie wiem, na jakiej podstawie ratusz ustalił, że 20 tys. mieszkańców nie płaci za śmieci. A może w Olsztynie mieszka mniej osób, niż zostało to ustalone? A może w przyszłości komuś ubrda się, że w Olsztynie zamieszkuje np. 300 tys. obywateli i faktyczni mieszkańcy będą musieli płacić za "martwe dusze" w ramach odpowiedzialności zbiorowej? Po drugie - czy ratusz dołożył staranności przy obliczeniu liczby mieszkańców? Czy wziął pod uwagę, że wielu młodych wyjechało już dawno z tego "miasta" i nie wymeldowało się? Czy wziął pod uwagę, że może niektórzy mieszkańcy nie zgłosili prawidłowej liczby osób w tzw. "gospodarstwie", bo mogli zapomnieć o tym, nie mieć czasu itd. i teraz mogliby to naprawić? Czy wie, ile osób wynajmuje mieszkania pracującym nielegalnie i za takich oszustów będziemy musieli płacić więcej? Po trzecie - dlaczego mimo upływu wielu lat nierozwiązana jest sprawa gospodarki odpadami i z tego, co wiem, cały czas trwa przysłowiowe "żarcie" się różnych sił w tej sprawie? Podsumuwując - uważam, że obecna sytuacja jest wynikiem nieudolności, niechlujności i niekompetencji ratusza. I nie życzę sobie przerzucania odpowiedzialności za ten stan rzeczy na mieszkańców. Przy okazji - w następnych wyborach powinniśmy pozbyć się prezydenta i całego zespołu radnych (w ramach odpowiedzialności zbiorowej, którą tak kochają)

  Ocena komentarza: warty uwagi (39) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD