Na swój ślub zaprosili gości do internetu

2021-02-24 19:45:59 (ost. akt: 2021-02-24 18:44:32)
Wiele par w czasie pandemii przekłada ślub na lepszy czas

Wiele par w czasie pandemii przekłada ślub na lepszy czas

Autor zdjęcia: żródło: Pixabay

Ślub bez obecności najbliższej rodziny i przyjaciół nie cieszy tak, jak powinien. Rozwiązanie na czas pandemii znalazł Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni. Sprawdzamy, czy w naszym regionie także będzie można transmitować ceremonię.
W marcu minie rok, odkąd COVID-19 namieszał w życiu nas wszystkich. Również tych, którzy planowali przysiąc, że będą ze sobą na zawsze. Pandemia to trudny czas dla nowożeńców. Chociażby dlatego że swoim szczęściem nie mogą się dzielić z bliskimi.

Przypomnijmy: rząd ustanowił obostrzenia dotyczące liczby osób w sali podczas ceremonii. Ograniczenia przez rok się zmieniały, ale na tę chwilę w sali może być jedynie para młoda, ich świadkowie oraz jeden gość lub fotograf.
Z kolei niezbędnym elementem garderoby stały się maseczki. Jednak zakrywanie ust i nosa nie jest tak dramatyczne jak fakt, że podczas ceremonii nie mogą być obecne bliskie osoby.

Żeby umożliwić rodzinie nowożeńców obecność podczas ceremonii, władze Gdyni... — Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pary młodej, wiedząc, jak ważny to dzień w ich życiu, szczególny, postanowiliśmy uruchomić usługę darmową transmisji ślubów online — wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Rafał Klajnert, sekretarz miasta i dyrektor Urzędu Miasta w Gdyni.
Jak to wygląda w praktyce?

Przyszli nowożeńcy muszą złożyć wniosek siedem dni przed uroczystością. Muszą także podać swoje adresy mailowe, na które zostaną przesłane linki do transmisji. Młoda para będzie mogła udostępnić stronę najbliższym.

Aleksandra i Marcin Wójcikowie, nowożeńcy z Gdyni, na uroczystość online zaprosili ponad 80 osób. — Czuliśmy ich wzrok na sobie — mówił ze śmiechem pan młody w rozmowie z Polsat News.
Wzruszenie jest bardzo duże, ale oczywiście wolałbym zobaczyć to na własne oczy — komentował pan Józef, dziadek panny młodej.

Sprawdziliśmy, czy w naszym regionie planowane jest wprowadzanie takich rozwiązań. Jak się okazało, Urząd Stanu Cywilnego w Olsztynie pozwolił w ubiegłym roku na transmisję uroczystości ślubnej, pod warunkiem że transmisja nie będzie przeszkadzała w prowadzeniu uroczystości. Osoby te korzystały z własnych narzędzi.
Słychać również reakcje gości z drugiej strony: okrzyki, brawa — opowiada Małgorzata Plewka, kierowniczka USC w Olsztynie.
W 2020 roku zmniejszyła się liczba zawartych ślubów cywilnych (224) w stosunku do roku 2019 (314). Uroczystość odwołało aż 70 par.

Urząd Stanu Cywilnego w Lidzbarku Warmińskim nie planuje w najbliższym czasie wprowadzenia ślubów online. Dlaczego? Bo nikt nie zwrócił się z taką prośbą.
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Lidzbarku Warmińskim od kwietnia do grudnia 2020 roku odbyło się 41 ślubów cywilnych, natomiast w tym samym okresie w roku 2019 odbyło się 35 ślubów cywilnych.
Liczba osób na ślubach cywilnych jest uzależniona od obostrzeń wprowadzanych rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Aktualnie na ślubie cywilnym może być 5 osób, obowiązkowa jest dezynfekcja i maseczki (na czas składanie oświadczeń zgodnie z rozporządzeniem osoby zawierające małżeństwo mogą zdjąć maseczki) — poinformowała nas Monika Adamek.
Również w Działdowie do tej pory nie było zainteresowania transmisją ślubu cywilnego online.
Wynikało to być może z faktu, że osoby zawierające małżeństwo niejednokrotnie korzystały z własnych urządzeń (smartfon, tablet...) umożliwiających nagrywanie albo łączyły się bezpośrednio z sali ślubów — zauważa Katarzyna Nowocińska, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Działdowie. — Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, więc w przypadku zainteresowania takim przekazem z pewnością rozważymy proponowane rozwiązanie. W czasie pandemii na sali ślubów przebywają młodzi, świadkowie oraz kierownik udzielający ślubu — dodaje
W Działdowie pandemia zmniejszyła liczbę zawieranych ślubów cywilnych. Od 1 marca 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. udzielono 49 ślubów. Rok wcześniej w tym samym okresie było ich 60.

Przypomnijmy też, że pandemia wymusiła nowe rozwiązania związane ze ślubem cywilnym. Do załatwiania formalności związanych ze ślubem przez internet zachęca Ministerstwo Cyfryzacji. Pomocne są w tym nowe e-usługi. Ma to zminimalizować ryzyko związane z wizytą w urzędzie, jak również zaoszczędzić czas, który zajęłoby osobiste ubieganie się o dokumenty.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.