ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym

2021-02-22 15:51:54(ost. akt: 2021-02-22 15:59:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przełamuje bariery komunikacyjne: uruchomił wizyty przez internet 
w polskim języku migowym.
Ograniczenia komunikacyjne często uniemożliwiają samodzielne załatwienie spraw 
w urzędach i instytucjach publicznych. ZUS wychodzi naprzeciw potrzebom osób niedosłyszących i głuchych. Szacuje się, 
że liczba głuchych w Polsce sięga 500 tys., a kolejnych 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu.

E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem ZUS, a taką formę kontaktu wprowadziliśmy 
w październiku 2020 roku. Codziennie z tej opcji korzysta kilkaset osób. Od 16 lutego nasi klienci mogą umawiać się na konsultacje w polskim języku migowym. Pracownik ZUS będzie migać w polskim języku migowym, a to dla osób migających szansa na samodzielne załatwienie sprawy i uzyskanie wyjaśnień na przykład o rentach bądź zasiłkach bez konieczności wychodzenia z domu — wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Możliwość kontaktu z ZUS to kolejny krok, żeby ułatwić funkcjonowanie osobom niesłyszącym w przestrzeni publicznej. Osoby niesłyszące od urodzenia głównie posługują się językiem migowym.
ZUS jest instytucją, z którą osoby niesłyszące często mają kontakt. Pomimo obostrzeń w pandemii okazuje się, że wiele spraw można załatwiać w ZUS zdalnie i nie wymagają one osobistej wizyty w placówce. Obecnie do kontaktu z ZUS można wykorzystać kontakt z tłumaczem języka migowego 
online — dodaje Anna Ilukiewicz.

Komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon — to wystarczy, żeby skorzystać 
z wideorozmowy. Aby zarezerwować e-wizytę należy na stronie www.zus.pl wybrać „umów e-wizytę”, a następnie wybrać „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”. W kolejnym kroku należy wskazać temat wideorozmowy oraz wybrać jej termin. Po uzupełnieniu podstawowych danych, w tym adresu e-mail, klient dostanie w zwrotnej wiadomości na swój adres mailowy link do e-wizyty.

źródło: ZUS