Olsztyn. Będzie ulica Bohaterów Bitwy Warszawskiej?

2021-02-18 12:06:59(ost. akt: 2021-02-18 14:22:05)
Trwają zabiegi o zmianę nazwy ulicy Obiegowej.

Trwają zabiegi o zmianę nazwy ulicy Obiegowej.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prezydent Piotr Grzymowicz dotrzymuje słowa. Cztery miesiące temu obiecał przedstawicielom kilkunastu organizacji i stowarzyszeń z Olsztyna, że jedna z ulic będzie nosiła nazwę Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Teraz wraca do sprawy.
Ten pomysł początkowo nie zyskał przychylności ani odpowiedniej komisji w ratuszu, ani radnych rządzących miastem. Prezydent Piotr Grzymowicz odczekał kolejne miesiące i wrócił do sprawy. I to mimo tego, że sam pomysł wyszedł ze strony organizacji, które bardzo często krytykują jego działania.

— Są propozycje upamiętnienia nazwą ulicy w Olsztynie bohaterów, którzy na to najbardziej zasługują — powtarzał na kolejnych sesjach prezydent Piotr Grzymowicz.

I najwyraźniej udało mu się w końcu przełamać obiekcje radnych z popierających go klubów. Według informacji, do których dotarła "Gazeta Olsztyńska" ma pojawić się projekt uchwały w tej sprawie, a koalicjanci prezydenta Olsztyna mają go poprzeć.

— Trwają konsultacje z radami osiedli. Projekt uchwały ma być głosowany na marcowej sesji rady — Marta Bartoszewicz, rzecznik Urzędu Miasta Olsztyn, potwierdza informacje "Gazety Olsztyńskiej".

Przedstawiciele stowarzyszeń starających się o zmianę nazwy ulicy Obiegowej na Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku przed spotkaniem z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem.
Fot. fot. Stanisław Kryściński
Przedstawiciele stowarzyszeń starających się o zmianę nazwy ulicy Obiegowej na Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku przed spotkaniem z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem.

Przypomnijmy. Delegacja, która w październiku odwiedziła prezydenta Piotra Grzymowicza to przedstawiciele stowarzyszeń Patria Nostra, Civitas Christiana, Wspólnota Polska, Akcji Katolickiej, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kilku organizacji harcerskich, Forum Samorządowego, Akademickie Klub Obywatelski im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy szef olsztyńskiej delegatury IPN.

— Jako przedstawiciele różnych środowisk zjednoczeni wokół idei upamiętnienia w stolicy Warmii i Mazur dni pełnych chwały i męstwa, kiedy to Naród Polski potrafił ocalić nie tylko swoją suwerenność oraz odzyskane niespełna dwa lata wcześniej niepodległe państwo, ale również całą Europę przed komunistycznym zagrożeniem, zwracamy się do Prezydenta Olsztyna i Rady Miasta Olsztyna, by setną rocznicę Bitwy Warszawskiej uczcić nadaniem nazwy „Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku” ulicy Obiegowej — czytamy w apelu przedstawionym prezydentowi.

Na Bohaterów Bitwy Warszawskiej ma być przemianowana ulica Obiegowa. Została ona otwarta w 2015 r. Samorządowa rada osiedla Kormoran już wcześniej chciała zmiany nazwy tej ulicy. Wówczas do Urzędu Miasta wpłynęły dwie propozycje: jej patronem miał zostać Marian Bublewicz lub Zbigniew Religa. W konsultacjach udział wzięło ponad 2 tysiące mieszkańców, z czego większość, bo ponad 1,4 tys., głosowała za opcją nadania imienia Mariana Bublewicza.

Do zmiany nazwy jednak nie doszło, a do propozycji dołączyła kolejna. Stowarzyszenie Święta Warmia zgłosiło wniosek o nadanie Obiegowej imienia zmarłego śmiercią tragiczną prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ostatecznie imieniem Bublewicza nazwano fragment ul. Lubelskiej po tym, gdy jeden z wnioskodawców projektu wycofał się. Powodem był trwający spór wokół nazwy ulicy. Dlatego nadal obowiązuje dotychczasowa nazwa.
SK
Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stara baba #3060749 19 lut 2021 07:55

  Jakim prawem radni tak szastają pieniędzmi podatników? Po jakie licho zmieniać nazwy ulic mącąc przy tym ludziom w głowach,kiedy wystarczy te swoje wątpliwej jakości pomysły wdrożyć przy tworzeniu nowych ulic? Przeginanie radnych nie zna żadnych granic?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. nikt #3060724 18 lut 2021 17:21

  Można by było dać nazwę uniwersalną,neutralna,bo jak władza się zmieni,to znowu będą zmiany nazw ulic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

 3. ano #3060704 18 lut 2021 14:35

  A mi się podoba nazwa OBIEGOWA. Bohaterom można dać inną ulicę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (45) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)