Ważne dla podatników: dziś startuje Twój e-PIT

2021-02-15 09:30:18 (ost. akt: 2021-02-15 18:04:10)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z powodu pandemii koronawirusa urzędy skarbowe w całej Polsce działają na innych zasadach. Każdą wizytę trzeba rezerwować telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej. Nasz podatkowy obowiązek możemy wypełnić bez wychodzenia z domu.
Fiskus stworzył też dodatkowe udogodnienie. Od 2020 roku rozliczenie podatników wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Dzięki temu otrzymamy do weryfikacji wypełnione deklaracje podatkowe.

— 15 lutego KAS udostępni podatnikom ich zeznania roczne przygotowane na podstawie posiadanych danych — informuje Renata Kostowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),

Deklaracje za 2020 rok możemy zobaczyć na stronie podatki.gov.pl w zakładce „Twój e-PIT”. Ale najpierw musimy się zalogować. Zrobimy to za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Wówczas uzyskujemy dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego.

Na „Twój e-PIT” dostaniemy się także, podając swój PESEL lub NIP. W tym przypadku procedura jest bardziej skomplikowana.

Oprócz PESEL-u i NIP-u trzeba przygotować kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r., kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), a potem potwierdzić kwotą nadpłaty podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r.”

— Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi „0” (zero), należy zalogować się przez login.gov.pl — dodaje Renata Kostowska.

Jeśli należy nam się zwrot podatku, pamiętajmy, że od 1 stycznia 2021 roku obsługa kasowa w US została zniesiona. Kwota może zostać zwrócona na rachunek bankowy, przesłana przekazem pocztowym (za opłatą 8 zł) bądź zwrócona w kasie, ale tylko w wybranych urzędach pocztowych w województwie warmińsko-mazurskim.

ps

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. j. #3060752 19 lut 2021 08:16

    Uffff ... Wczoraj udało mi się wejść na stronę i pobrać druki PIT. Teraz można się rozliczać....

    odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #3060518 15 lut 2021 10:14

    Ładny opis i informacja ale co z tego? Koniec radochy że tak mamy ładnie... "Trwają prace serwisowe - zaloguj się ponownie wkrótce. Przepraszamy za niedogodności."

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz