Sędzia Juszczyszyn z pięcioma zarzutami

2021-02-10 20:45:26(ost. akt: 2021-02-11 16:14:57)
Paweł Juszczyszyn

Paweł Juszczyszyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kilka dni temu sędzia Paweł Juszczyszyn miał pierwszą rocznicę zawieszenia w prawach do orzekania. Z tej okazji wziął udział w pikiecie pod sądem w Olsztynie. Teraz rzecznik dyscyplinarny sędziów skierował pięć zarzutów przeciw niemu do sądów dyscyplinarnych.
Sędzia Paweł Juszczyszyn prawdopodobnie szybko nie wróci do orzekania w sądzie. Jakby nie wystarczyły mu dotychczasowe sankcje, w styczniu i lutym do sądów dyscyplinarnych trafiło pięć zarzutów przeciw olsztyńskiemu sędziemu. I to bardzo groźnie brzmiące, bo o przekroczenie uprawnień o znamionach przestępstwa nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego.

Jakie to zarzuty?

Pierwszy, to wydanie bez podstawy prawnej postanowienia, w którym przyznał sobie kompetencje do oceny legalności wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa i prawidłowości wykonywania przez prezydenta prerogatywy powoływania sędziów.
Drugi to przedstawienie mediom „swoich twierdzeń i ocen związanych z pełnionym urzędem, a dotyczących kwestii delegowania go do wykonywania czynności orzeczniczych w sądzie okręgowym, a następnie odwołania go z tej delegacji”.

Trzeci to jazda samochodem z prędkością 101 km/h w terenie zabudowanym.

Dwa ostatnie, to "dwukrotne podanie nieprawdy co do okoliczności faktycznych, którym uzasadnił swoje wnioski o wyłączenie go od rozpoznania sprawy karnej Sądu Rejonowego w O.".

Tydzień temu w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" sędzia Paweł Juszczyszyn, który jest ikoną sprzeciwu tych, którzy uważają, że system sądownictwa został upolityczniony, przekonywał, że się nie poddaje i che wrócić do prowadzenia spraw.

Relacjonował swoje zaangażowanie społeczne. Tym, którzy liczyli, że da się złamać, mówił, że się im "nie udało".

Przypomnijmy. Sędzia stał się znany w całej Polsce, kiedy wykorzystał jedną z prowadzonych przez siebie spraw, do składania wniosków mających podważyć prawomocność nominacji sędziowskich sędziów powoływanych przez nowy KRS. Żądał też udostępnienia podpisów potrzebnych do nominacji sędziów z samego KRS. Nakładał grzywny na szefową kancelarii sejmowej, która tych list mu nie przesłała. Groził też grzywnami ministrowi Zbigniewowi Ziobrze.

Sędzia został rok temu bezterminowo ukarany zawieszeniem w prawach do orzekania i zmniejszeniem wypłaty o 40 procent z około 10 tys, złotych na ok 6 tysięcy złotych.

Teraz na swojej stronie internetowej rzecznik dyscyplinarny sędziów opublikował informację o nowych zarzutach wobec Pawła Juszczyszyna. W środę wieczorem sędzia nie odbierał telefonów od "Gazety Olsztyńskiej".

SK

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3060386 11 lut 2021 08:50

    "Dajcie mi człowieka a paragraf na niego się znajdzie." - cyt. z : Józef Wisarionowicz Stalin... Teraz pan ZERO w akcji! Jaki minister takie i zarzuty.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz