ZIMOWY RAPORT: Jak służby radzą sobie z odśnieżaniem ulic i chodników? [ZDJĘCIA]

2021-02-09 08:43:40(ost. akt: 2021-02-09 15:34:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Intensywne opady śniegu sparaliżowały wczoraj drogi Warmii i Mazur. Z utrudnieniami walczyli kierowcy nie tylko na mniej uczęszczanych drogach, ale też na ulicach dużych miast. Jak dziś służby radzą sobie z atakiem zimy? Sprawdzamy.
Odśnieżanie ulic w Olsztynie trwało całą noc. — Późnym wieczorem po przegrupowaniu ciężkiego sprzętu, o godz. 2 ponownie na ulice wyjechało 10 solarek i piaskarek, 4 ciężkie pługi oraz 4 ciągniki z pługiem. Do odśnieżania zużyto łącznie ponad 222 tony środków, w tym soli drogowej mających pomóc zachować przejezdność dróg — tłumaczy Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

ZDZiT wprowadził 24-godzinne dyżury w systemie zmianowym podczas których śledzone są prognozy pogody. — W obecnym sezonie zimowym do utrzymania mamy blisko 300 km jezdni, ponad 211 tys. mb chodników przy jezdniach na osiedlach, ponad 35 tys. mb chodników poza pasami drogowymi, około 17 tys. m kw schodów czy 408 przejść dla pieszych — dodaje Michał Koronowski.

Pamiętajmy o odśnieżaniu posesji


Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się np. z karą w postaci mandatu w wysokości 100 zł.

Tej zimy strażnicy miejscy 89 razy przekazywali zarządcom danego terenu konieczność wykonania zimowych prac.

— Nie do wszystkich przypadków należy podchodzić w ten sam sposób. Zdajemy sobie sprawę z tego, że właściciel nieruchomości może nie zdążyć odśnieżyć chodnika, gdy ten został zasypany w czasie, gdy właściciel był np. w pracy. Dlatego też strażnicy najczęściej zaczynają od zwrócenia uwagi. Sytuacja może wyglądać inaczej, gdy od ostatnich opadów minęło kilka dni, patrol zwracał już uwagę, a osoba odpowiedzialna za utrzymanie chodnika w dalszym ciągu nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Do każdego takiego zgłoszenia strażnicy podchodzą indywidualnie — podsumowuje Kamil Sułkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Seniorka: Odśnieżać trzeba non stop


— Mieszkam w bloku przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie i od lat obserwuję ten sam scenariusz — opowiedziała nam pani Zofia, którą spotkaliśmy obok sklepu Bratek. — Gdy zimą spadnie trochę więcej śniegu, zaczyna się problem. Generalnie chodniki są za mało odśnieżane. W wielu miejscach do przejścia są jedynie te ścieżki, które wydeptali przechodnie. Schody, owszem, są posypane piaskiem, lecz nie wyczyszczone ze śniegu i lodu, więc chodzenie czymś takim wymaga wielkiej ostrożności — podkreśla.

I dodaje: — Trochę lepiej wyglądają chodniki bezpośrednio przy szpitalu wojewódzkim, lecz dosłownie krok dalej, wokół przystanku odśnieżanie już nie jest tak dokładne, jak powinno być, żeby zapewnić bezpieczeństwo ludziom starszym i mniej sprawnym fizycznie. Z przykrością należy stwierdzić, że konieczność korzystania z takich chodników to prawdziwy stres. Nogi ciągle ślizgają się po nierównej powierzchni, w myślach ciągle to samo: żeby tylko nie upaść, nie doznać jakiegoś urazu — żali się emerytka.

— W sumie trudno zrozumieć, dlaczego tak jest. Śnieg zimą to chyba normalne zjawisko w naszym klimacie. Lecz dla służb miejskich i spółdzielni mieszkaniowych w Olsztynie to raczej jakieś zaskoczenie, z którym nie dają sobie rady. Moim zdaniem, kiedy pada, odśnieżać trzeba non stop — uważa nasz rozmówczyni.

Według najnowszych prognoz w Olsztynie intensywne opady śniegu utrzymają się do środy. Poprószyć może również w czwartek i piątek, ale trochę słabiej.
ps

Autobusy i pociągi bez większych opóźnień


Na autobusy miejskie musimy dziś poczekać trochę dłużnej — Autobusy nie mają dużych opóźnień, zaledwie kilka minut. Kierowcy poświęcają nawet swoje przerwy, aby pomimo trudnych warunków na drodze dotrzeć jak najszybciej na planowany przystanek — mówi Cezary Stankiewicz, rzecznik prasowy MPK Olsztyn.

Sprawdziliśmy też, co dzieje się na kolei. Opóźnienie ma pociąg relacji IC 4523 (IC) SKARBEK, obecnie 50 minut (stan na godzinę 9:40). — W województwie warmińsko-mazurskim wszystkie trasy są przejezdne. Na bieżąco dbamy i reagujemy, aby droga była odpowiednio przygotowana — wyjaśnia Martyn Janduła, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Fot. Zbigniew Woźniak

Drogi krajowe przejezdneJeden na 3 kierowców zimą jeździ na letnich oponach


Aż 6 milionów Polaków jeździ zimą na letnich oponach — co oznacza, że aż tylu kierowców, przynajmniej w kontekście wulkanizacyjnym, traktuje zimę dokładnie tak samo jak lato! A to bardzo źle, nawet dla tych, co opony zmieniają.

Na tle Unii Europejskiej Polska jest jedynym krajem z takim klimatem, w którym przepisy o ruchu drogowym lub jakiekolwiek inne nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Z badań i danych pozyskiwanych z warsztatów wynika, że aż 1 na 3 polskich kierowców zimą jeździ na letnich oponach.

W efekcie to w Polsce mamy najwięcej w całej UE ofiar na drogach. Bo od kilkudziesięciu już lat to na polskich drogach niezmiennie ginie ponad 3 tys. osób i dochodzi do niemal pół miliona wypadków oraz kolizji drogowych. To m.in. z powodu takich niechlubnych statystyk płacimy wszyscy po równo stale rosnące składki na ubezpieczenie.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. _gość #3060278 9 lut 2021 12:02

    Odkąd Nieudacznik , Gustek i Jaszczuk doprowadzili do sprzedaży PUDIZ ( miejskie Przedsiębiorstwo Utrzymania Dróg i Zieleni) w 2011 ( to był cały proces) dobrze radzącego sobie z utrzymaniem dróg w Olsztynie mamy systematyczną degradację stanu ulic, chodników i jakości odśnieżania. Teraz prywatna firma a nie jakieś służby drogowe zarządzane przez ZDZiT decydują jak odśnieżać a standardy odśnieżania to fikcja i zaproszenie do korupcji. Na sprzedaży PUDIZ stracili wszyscy mieszkańcy Olsztyna a zyskało kilku zainteresowanych i podwykonawcy SKANSKA. To nie kierowcy są winni, że 4 najbardziej wrażliwe w Olsztynie wiadomo jakie od zawsze punkty te z podjazdami są odśnieżane po kilku godzinach od ustania opadów. Wystarczyłby 1 miejski pług odśnieżające te punkty non-stop plus 4 taczki z piaskiem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja. #3060275 9 lut 2021 12:01

    Jest nareszcie solidna zima - ma być mroźno, śnieżnie i ślisko , trzeba się do tego przystosować! I nie ma siły, żadne służby nie nadążą z odgarnianiem śniegu i posypywaniem jezdni i chodników nie tylko u nas ale tak jest na całym świecie. Tylko jak co roku objawiają się o tej porze malkontenci którym się wszystko nie podoba. To qrna kiedy ma być śnieg i mróz - w lipcu???

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)