Miliony z basenu sfinansują Uranię, a radny pyta o park

2021-02-03 12:12:00(ost. akt: 2021-02-03 12:57:11)
Nowy park w pobliżu działki? Radny Klonowski oficjalnie o niego zapytał

Nowy park w pobliżu działki? Radny Klonowski oficjalnie o niego zapytał

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Działka przy ulicy Głowackiego w Olsztynie została sprzedana za 21 mln zł. Od początku mówiło się, że miasto może dzięki niej zyskać wkład własny na przebudowę Uranii. Radny Paweł Klonowski ponownie zadaje pytanie prezydentowi.
Przypomnijmy, że w szranki stanęło 10 oferentów, ale nikt nie mógł przebić propozycji warszawskiego dewelopera Dynamic Development, który zaoferował aż 21 mln zł. Co powstanie na sprzedanej działce? Tego dokładnie nie wiadomo, bo nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, o który tak dopominał się radny Paweł Klonowski. Są jednak inne przepisy, które zawężają możliwości inwestora. To ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu
przestrzennym, która umożliwia wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowę na podstawie warunków zabudowy, jak również planów miejscowych. Sprzedaż działki to również dobry powód do... rozmowy na temat terenów przygranicznych. Radny Paweł Klonowski wrócił więc do tematu na Facebooku:

— Nowy śródmiejski park w Olsztynie? W związku ze sprzedażą za rekordową kwotę terenów najstarszego miejskiego basenu, złożyłem u prezydenta interpelację o powrócenie do koncepcji zagospodarowania położonych nieopodal zaniedbanych terenów zielonych na park z prawdziwego zdarzenia.

Dopytaliśmy o szczegóły.

— W przypadku podobnych terenów miasto często wskazuje na brak środków, więc wykorzystałem to po prostu, jako pretekst. Uważam, że moglibyśmy się zająć tym terenem, jako pewnego rodzaju społeczną rekompensatą. Tracimy jeden obiekt sportowy, a w sąsiedztwie nieruchomości są już tereny zielone nadające się do wykorzystania. Nie wszyscy to rozumieją, bo myślą, że ja proponuję coś zamiast tej inwestycji — wyjaśnia Paweł Klonowski. — Chodzi mi jednak o teren w pobliżu dwóch stawów, z których pierwsze wodociągi czerpały w Olsztynie wodę. Te 21 mln zł traktuję więc, jako pretekst do dyskusji o tych terenach — podkreśla.

Wiemy tylko, że w miejsce basenu powstanie „nowoczesna” inwestycja.

— Nie mam wątpliwości, że 21 mln zł ze sprzedaży tej działki pójdą na Uranię. Wkład własny możemy finansować tylko ze środków własnych, więc nie może być innej drogi. Urania w zasadzie trochę nam zrekompensuje utratę basenu, bo pojawi się przecież hala rozgrzewkowa lepsza niż ta przy basenie — zauważa Paweł Klonowski. — Poprzednio domagałem się planu zagospodarowania, bo bardzo bym chciał, żeby w tamtym miejscu powstało nowoczesne zaplecze biurowe, żeby — podobnie, jak w przypadku Centaurusa — wprowadził się tam np. kolejny duży bank — nie kryje radny.

W Olsztynie jednak nie brakuje biurowców. Sporo stoi pustych.

— Trzeba zauważyć, że biura biurom nierówne. Powierzchnie, które powstały w Centaurusie, są pierwszymi takiego typu powierzchniami w Olsztynie. Praktycznie od razu zostały zagospodarowane. Czytałem też wywiad z Michałem Brańskim (właściciel Stomilu Olsztyn i współwłaściciel portalu WP.pl — red.), którego zapytano, dlaczego w Olsztynie nie ma oddziału WP? Stwierdził, że w podobnych do Olsztyna miastach są takie oddziały. Może do tej pory nie było gdzie przyjść? — zastanawia się radny Klonowski. — Stąd moja chęć pojawienia się kolejnego biurowca. Ale w tej konkretnej interpelacji chodzi mi głównie o kwestię terenów zielonych przy działce na ul. Głowackiego. To najwyższy czas na nowy park w Olsztynie — dodaje radny.
Do tematu wrócimy.Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Heniek #3059104 | 82.177.*.* 4 lut 2021 10:44

  Ten rejon przez niewielką przepustowość Kościuszki i Żołnierskiej oraz samej ul. Głowackiego już jest słabo przejezdny. Piłsudskiego wymaga remontu, koło Planetarium wyboje jak na safari. Zastanawiam się co tam się będzie działo jak ruszy Centaurus. Układ komunikacyjny w tym rejonie nic dobrego nie wróży, a co będzie jak jeszcze do tego dojdzie kolejna inwestycja. Coś mi się wydaje, że zamiast zieleni , prędzej powstanie nowa droga w kierunku Obiegowej. Co prawda na razie prosto na trawę, ale już teraz na Obiegowej, tuż przed Budowlanką jest zrobiony niewielki zjazd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Niki #3059080 | 31.0.*.* 4 lut 2021 10:28

  mam nadzieję, że powstaną przynajmniej takie wieżowce jak powstaja w Rzeszowie

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stefan #3059053 | 188.125.*.* 4 lut 2021 10:07

  Niech pan się lepiej martwi, jak ludziom w Olsztynie dać pracę. Parków to my tu mamy dość. A jak panu jeszcze brakuje, to niech pan sobie kupi za SWOJE pieniądze kawałek ziemi i zrobi sobie tam za SWOJE pieniądze park.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cvbn #3058918 | 83.13.*.* 4 lut 2021 08:53

   Dobrze gada ten Pan Klonowski. Szkoda, że z PO...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. andrzej #3058726 | 195.136.*.* 3 lut 2021 23:02

   Zdecydujcie się ludzie czego wy chcecie.. raz krzyczycie "Mniej betonu! Więcej zieleni! Parki! Pastwiska!" A za chwilę "Wincyj miejsc pracy, lepsze zarobki!! To się wyklucza wzajemnie

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (27)