Tylko jeden problem ze szczepieniami przeciwko Covid-19. Wciąż nie ma szczepionek

2021-02-02 18:27:37 (ost. akt: 2021-02-02 17:58:16)

Autor zdjęcia: gov.pl

Ze szczepieniami przeciwko Covid-19 jest obecnie tylko jeden problem. Nie ma szczepionek, bez których nie da się zrealizować narodowego programu szczepień.
Szczepionka firmy AstraZeneca, która do użytku dopuściła w ubiegły piątek Europejska Agencja Leków, będzie wykorzystywana w Polsce do szczepienia osób między 18 a 60 rokiem życia. W przyszłym tygodniu do Polski ma trafić pierwsza dostawa szczepionki tej firmy.

Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące preparatu, jak też zarekomendowała rozpoczęcie szczepienia nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Rząd chce, aby szczepienia nauczycieli rozpoczęły się w przyszłym tygodniu. Szczegółowe informacje w tej sprawie mają być przekazane w czwartek.

W tej chwili jakoś trudno jednak wyobrazić sobie szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli, skoro szczepienia seniorów idą jak po grudzie. Punkty szczepień mogłyby szczepić znacznie więcej osób, ale nie mają czym.

— Dostajemy 30 dawek na tydzień, to wszystko — mówi Maria Ołdziejewska, lekarz, w której przychodni trwają szczepienia. — Chętnych jest dużo więcej, ale wszystkie terminy mamy już zajęte do końca marca.

Na większe dostawy szczepionek mogą liczyć szpitale. — Tygodniowo szczepimy 700-800 osób, mając więcej szczepionek, moglibyśmy zaszczepić ok. 1400 osób w tygodniu — mówi Roman Wziątek, kierownik Poradni Medyczny Rodzinnej w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. — Problemem jest jednak dostępność szczepionek.

Do szpitala dziecięcego zgłasza się coraz więcej seniorów, którzy chcieliby zmienić punkt szczepień. Są zapisani na szczepienie, np. w szpitalu w Nidzicy, a teraz chcieliby się zaszczepić w szpitalu w Olsztynie.

— Rozumiemy seniorów, ale niestety nie mamy możliwości zmiany punktu szczepień, pacjent musiałby najpierw sam zrezygnować ze szczepienia w danym punkcie, a potem próbować znaleźć wolne miejsce w innym punkcie. A u nas do końca marca wszystkie miejsca są już zajęte — tłumaczy doktor Wziątek.

am


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Its #3059580 | 88.156.*.* 4 lut 2021 15:00

  A gdzie nagranie z monitoringu. Zderzenie 8 aut koło KFC???????? Już 2 tyg minęły. Komuś zależy na tym by nikt go nie zobaczył.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3058501 | 79.124.*.* 3 lut 2021 19:31

  takiej propagandy ogłupiania społeczeństwa jaką uprawiają media głównego ścieku to nawet Gebels by się nie powstydził

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. szczepionka covid #3057943 | 95.160.*.* 3 lut 2021 11:44

  Uwaga!! Zalecenia szczepionek producenta Pfizer i Moderna: Szczepionki powinny być przetrzymywane w temperaturach od -90 do -60 stopni C. Szczepionka która przebywała 2 godziny w temperaturze +25 nie nadaje się do użytku, nie wolno jej podawac pacjentom i nie wolno jej ponownie zamrażać! Ciekawę co się dzieje ze skradzionymi szczepionkami, które zostały odzyskane. Z automatu powinny być utylizowane. To jeszcze nic przy dostarczaniu szczepionek do miejsc szczepień m.in przychodni, gdzie dostawą zajmują się.... firmy kurierskie, więc tak naprawdę te szczepionki można wyrzucić. Przykład? 90 dawek szczepionki zostało zutylizowanych w oddziale Luxmed, po tym jak paczka leżała kilka godzin. Gdyby nie zrobiła się afera medialna, to zapewne szczepionki byłyby podane pacjentom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. informacja z ostaniej chwili #3057852 | 88.156.*.* 3 lut 2021 10:04

  Rada Europy wydała rezolucję: Szczepienie NIE jest OBOWIĄZKOWE. Nikt NIE może być DYSKRYMINOWANY!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. lekarz #3057757 | 31.0.*.* 3 lut 2021 08:52

   I tak się nie zaszczepie tym GMO g.. bo przeraża gestapowska propaganda w mediach dzień w dzień

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)