Poloniści z UWM i ich językowa rozgrzewka przed świętem

2021-02-01 16:33:40(ost. akt: 2021-02-02 12:48:54)

Autor zdjęcia: Piotr Przytuła/ UWM

21 lutego przypada Dzień Języka Ojczystego. Choć w tym roku poloniści z UWM nie zaproszą nas na Wydział Humanistyczny, mają inną propozycję.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Piotr Przytuła z Katedry Literatury Polskiej UWM

Sycząca pomoc z... uniwersytetu


— Postanowiliśmy, że skoro nie możemy, jak co roku, zorganizować Dnia Języka Ojczystego na uniwersytecie, przeniesiemy jego obchody do Internetu. A żeby choć częściowo zrekompensować sobie brak możliwości spotkania na żywo, uznaliśmy, że świętować będziemy cały tydzień, czyli od 21 do 27 lutego, ale już teraz zapraszamy do tego, żeby się z nami na to wydarzenie przygotować — mówi dr Piotr Przytuła z Katedry Literatury Polskiej UWM w Olsztynie. Jednostka, w której pracuje literaturoznawca, wspólnie z Katedrą Języka Polskiego przygotowała m.in. serię zadań, dzięki którym przypomnimy sobie, jak wielki potencjał tkwi nie tylko w naszym języku, ale i w literaturze.

Na pierwszy ogień poszedł konkurs „Dialogi (z) przyszłości”. Zadanie polega na napisaniu dialogu studenckiego, który mógłby się toczyć za 21 lat. — Trwa Rok Lema, więc postanowiliśmy zachęcić studentów i innych pasjonatów języka, by rozruszali swoją wyobraźnię i podzielili się z nami swoją wizją tego, jak może wyglądać komunikowanie w 2042 roku — tłumaczy Piotr Przytuła.


Organizatorzy resztę atrakcji trzymają jeszcze w sekrecie, więc warto zaglądać na profil facebookowy „Filologia polska i logopedia UWM w Olsztynie”, gdzie pojawiać się będą kolejne informacje o wydarzeniach. Udało nam się jednak dowiedzieć, że organizatorzy przygotowali kilka zadań dla tych, którzy świetnie odnajdują się w świecie Internetu i lubią literackie łamigłówki. Wiadomo też, że w czasie świętowania, przyjdzie czas na rozwiązanie drugiej edycji konkursu na opowiadanie fantastyczne.

W czasie Tygodnia Języka Ojczystego poznamy też zwycięzców dziesiątej edycji Konkursu Literackiego „O trzcinę Kortowa”, skierowanego do uczniów szkół średnich. Ci, którzy chcą wziąć w nim udział, powinni do 15 lutego przesłać organizatorom trzy utwory poetyckie.
A skoro już jesteśmy na Wydziale Humanistycznym, przypomnijmy, że swój konkurs ogłosili ostatnio także logopedzi. Zachęcają oni do stworzenia jak najtrudniejszej lingwołamki (liczącej maksymalnie 15 słów) i skrętacza języka (do 50 słów).

https://www.facebook.com/polonistyka.uwm/posts/1808426942638056[/fbpost]Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci