Rewolucja jest kobietą! Giżycczanie protestują

2021-01-30 19:02:03(ost. akt: 2021-01-30 19:12:13)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Oświadczenie Trybunału Konstytucyjnego pozostawiło kobiety bez prawa do aborcji i bez prawa wyboru – komentują publikację uzasadnienia wyroku z 27 stycznia giżycczanie protestujący w sobotę, 30 stycznia na Pasażu Portowym.
Decyzja Trybunału ponownie zdeterminowała do działania nie tylko kobiety, ale też mężczyzn. Podobnie jak jesienią tak i teraz, choć w mniejszym gronie, mieszkańcy Giżycka wyszli na ulice miasta. W sobotnim proteście uczestniczyło ponad 40 osób.

- Dziś jest nas tu garstka, ale mamy tę odwagę i róbmy to dla siebie, dla poczucia dobrze spełnionego obowiązku – apelował jeden z członków protestu. – Ojczyzna nas potrzebuje. Jak miliony ludzi, którzy nie wyjdą na ulicę, bo się boją.
Obrazek w tresci

Ponownie wzrosła atmosfera wokół tematu aborcji. Kobiety chcą mieć pełną swobodę w podejmowaniu decyzji, chcą prawa do dokonania wyboru. Gniew, oburzenie, złość to niektóre emocje towarzyszące protestującym.

Dla mnie najważniejsze jest to, jak kobiety są traktowane - mówiła uczestniczka protestu, - W jaki sposób temat o aborcji jest u nas załatwiany. O takich sprawach nie powinni decydować starzy mężczyźni, którzy nie mają pojęcia o tym, co to znaczy być w ciąży, co to znaczy być matką. Jestem tu dlatego, że czuję się upokorzona i obrażona, jak traktowane są kobiety.

Uczestnicy pikiety nie ukrywali współczucia dla kobiet, które muszą dokonywać dramatycznych wyborów oraz ludzkich dramatów.

Każdy ma swoją motywację, dlaczego tu przyszedł – mówił młody mężczyzna. - Jestem tu dla swojej córki. Na szczęście jest zdrowa i się pięknie rozwija. Jeśli zdarzyłaby się mi sytuacja, że płód będzie ciężko chory, ja sobie poradzę, ale czy inni również? Z czym zostawimy młodsze pokolenie? Bardzo wam dziękuję, że tutaj jesteście.
Obrazek w tresci

Protesty dotyczące terminacji ciąży popierają osoby, które zauważają nie tylko problem odbierania praw kobietom, ale też tendencję do odwracania uwagi od równie istotnych spraw i decyzji.

Każdy jest inny, potrzebuje czegoś innego i każdy chce żyć inaczej, na swój własny sposób – mówiła młoda kobieta. – Bardzo ważne jest też to, byśmy protestowali przeciwko polityce odwracania uwagi. Wszystkie ważne tematy zagłuszane są przez sprawy, które dzielą ludzi. To nie jest w porządku i tak nie powinno się robić.

Jak podkreślają protestujący giżycczanie, zamiana dramatu osobistego na politykę, to jest coś kompletnie niezrozumiałego. Giżycki protest trwał symbolicznie godzinę. Uczestnicy zapowiedzieli kontynuację akcji protestacyjnych w mieście.
rsKomentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #3057592 | 37.201.*.* 2 lut 2021 22:59

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Bo to nie byly rzady tylko nierzady. Chodzilo tylko o cieple posadki , a nie o Polske i Polakow. A tu tez nie chodzi o aborcje, tylko o polityczne rozgrywki.

 2. To prawda #3057218 | 89.229.*.* 2 lut 2021 10:07

  Chociaż nie przepadam za panem Rzeplińskim, ale w tym przypadku ma rację. Po drugie, PO, PSL i pozostałe lewicowe ugrupowania miały władzę i wiele lat na zmianę przepisów. Dlaczego tego nie zrobili?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Prawo #3056290 | 83.5.*.* 1 lut 2021 20:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. — Protestami chcą obalić rząd? Rzepliński komentuje: „Nie zgadzam się z Martą Lempart. Rząd obala się w demokratycznych wyborach”

 4. KOBIETA #3055243 | 31.0.*.* 1 lut 2021 07:02

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. To nie kobiety.

  1. az #3055231 | 83.5.*.* 1 lut 2021 06:51

   Brawo ,!!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (40)