Po hotelu Gromada nie ma już śladu. Co powstanie w tym miejscu?

2021-01-29 12:51:45(ost. akt: 2021-01-29 13:13:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po ośmiu piętrach hotelu Gromada w Olsztynie nie ma już śladu. Tylko co stanie w jego miejscu? A jest to działka w bardzo dobrym miejscu, która rzuca się w oczy każdemu, kto wjeżdża do miasta pociągiem. Na razie mamy więcej niewiadomych niż konkretów.
Hotel Gromada został zburzony. To wiadomo. To, że jest to działka atrakcyjna, też wiadomo. Nie da się go nie zauważyć, przeoczyć — zwłaszcza, gdy przyjedzie się do Olsztyna pociągiem albo tzw. PKS-em. To też wiadomo. Ale to wszystko. Bo co pojawi się w tym miejscu, nie wie nikt. Nawet — ku naszemu zaskoczeniu — miasto. Gdy pytamy, czy ratusz wie, co powstanie w tym miejscu, dostajemy zdawkową odpowiedź:

— Miasto nie wie, bo nikt nie złożył żadnego wniosku — twierdzi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Ale czy miasto nie może samo zadać sobie trudu? Widać nie, bo w październiku rzeczniczka stwierdziła, że teren należy do prywatnej firmy, a ratusz nie jest w tym względzie w żaden sposób decyzyjny. Czy zatem w miejscu, które nie jest „pierwszym lepszym” w mieście, właściciel może robić, co chce? A jest nim spółka Vega, z którą nie ma kontaktu. Telefonu nikt nie odbiera, a o adres mailowy trudno, bo firma nie ma nawet strony internetowej.

Ma za to działkę, którą nie pogardziłby niejeden deweloper. Jak się dowiedzieliśmy, została wystawiona na sprzedaż. Inwestor, który wstępnie ją kupił — bez zabudowy — wycofał się z transakcji. Prawdopodobnie stracił nawet zadatek. Zatem może pojawić się kolejny zainteresowany. Tylko jaki będzie miał pomysł na inwestycję?

Ważne, żeby to dobrze wyglądało

Z planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że musi tam stanąć zabudowa usługowo-hotelarska. Na razie jednak nikt nie wie, co tam stanie — zauważa Marian Jurak, prezes olsztyńskiego PTTK. I dodaje: — Dworzec główny w Olsztynie obsługuje grubo ponad półtora miliona pasażerów rocznie. Dlatego warto tam wybudować coś, co będzie dobre i dla przyjezdnych, i dla mieszkańców. Może więc pojawi się tam galeria handlowa? Ta jednak ma stanąć nieopodal… Tylko czy będzie? — zastanawia się.

I pyta: — Może więc ktoś zrobi nam niespodziankę i wybuduje ją pierwszy? Hotel Gromada stał w przepięknym miejscu — w narożniku między ulicą Kościuszki a Partyzantów. Wypadałoby, żeby tam powstała pasująca do okolicy architektura. Nie jakaś dziwaczna budowla, ale z dobrym pomysłem. W sumie to mało istotne, co tam powstanie. Ważne, żeby to dobrze wyglądało.

Czy my musimy tyle kupować?

Tylko czy musi w tym miejscu coś stanąć? — Idę grać w totka. Jak wygram, kupię tę działkę i posadzę w tym miejscu drzewa. Bo więcej kontaktu z naturą nam potrzeba. Za dużo mamy betonu w mieście. Choć i tak nie jest jeszcze najgorzej, bo inne miasta są bardziej zabudowane. W Olsztynie jednak nie możemy zapominać o zieleni — twierdzi Irena Telesz-Burczyk, aktorka i honorowa obywatelka Olsztyna.

— Ewentualnie w miejscu Gromady mógłby stanąć fotoplastikon. Bo czy musimy gonić za nowoczesnym? Moglibyśmy umożliwić ludziom oglądanie zmieniających się trójwymiarowych zdjęć. Pamiętam też, że kiedyś w okolicach dworca było kino — przypomina aktorka. — Podróżni, czekając na pociąg, mogli nie tylko odpocząć, ale spędzić miło czas. Więc jeśli nie fotoplastikon, dobrym wyborem byłoby właśnie kino. Ale tylko z obostrzeniami! Zabroniłabym jedzenia w czasie seansu. Ale ja i tak nie mam wpływu na to, co tam stanie. Oby nie wybudowali tam galerii handlowej, bo za dużo już nam tych sklepów. Czy my musimy tyle kupować? Zapominamy, że lepiej jest być, niż mieć. Ale gdybym miała miliony z wygranej w totka, zainwestowałabym w to miejsce. Byłoby zielono i pięknie.

Do tematu będziemy wracali.
ADA ROMANOWSKA
a.romanowska@gazetaolsztynska.pl

Fot. Zbigniew Woźniak

Zapytaliśmy olsztyniaków: co powinno powstać po dawnym Hotelu Gromada

Magdalena Kurek
— Uważam, że powinna tu powstać galeria sztuki nowoczesnej. Brakuje mi takich miejsc w naszym mieście. Powinno to być coś co pokazałoby Olsztyn z jak najlepszej strony. Dobrym pomysłem byłby też zielony skwer, na pewno byłaby to wizytówka miasta. Fajnie by było tu zobaczyć nowe drzewa. Ostatnio mam wrażenie, że więcej wycinają niż zasadzają.

Danuta Skarbek
— Ten budynek powstawał na moich oczach. Uważam, że nie był to taki stary. Na pewno są starsze w Olsztynie. Można było go przekształcić w czasowy szpital, przecież takich miejsc nam potrzeba w obecnej sytuacji. Dobrym pomysłem byłaby też kolejna bursa dla studentów, nie musieliby wynajmować prywatnych pokoi. To jest naprawdę dobre miejsce dla studentów. Blisko dworca, a i połączenie z Kortowem jest bardzo dobre.

Marzena Krupska-Jankowicz
— Trudno powiedzieć, dla mnie ten budynek był wpisany tutaj na zawsze. Jednak uważam, że nie powinno tutaj stanąć nic wysokiego, co by zdominowało inne budynki. Starczy nam wielkich apartamentowców i wieżowców. Zwłaszcza, że ma być nowy dworzec, który też będzie dużym obiektem. Na pewno brakuje w okolicy parkingów, ale to ogólnie w całym mieście.

Ryszard Tomaszewicz
— To jest prestiżowe miejsce. Mógłby tu powstać minipark albo chociaż zielony skwer. Coś na wzór parku Centralnego. Mało mamy takich miejsc, ludzie na pewno by tu chętnie przychodzili odpocząć na ławce. Nie chciałbym, żeby wybudowali tutaj znów wysoki budynek, bo to by zepsuło widok.

Alicja Kowalczyk


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Waldi #3053380 | 88.156.*.* 30 sty 2021 15:04

  Tylko nie mówicie nikomu, bo niby tam plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje hotel. Ale to okoliczni mieszkańcy złożyli się, założyli tajemniczą spółkę i wyburzyli, żeby zyskać trochę słońca, oddechu i przestrzeni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Właściciel #3053329 | 37.7.*.* 30 sty 2021 14:14

   Postawie co będę chciał nawet stodołę a wy dalej szczekajcie . Nie wasze więc po co ta dyskusja

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. No co ???? #3053286 | 88.156.*.* 30 sty 2021 13:26

   Beton Plac

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Czy to prawda że Araby kupiły? #3053280 | 88.156.*.* 30 sty 2021 13:24

    na Kebaba albo na ...... Strach się bać ...????????????

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   2. alanya #3053094 | 88.156.*.* 30 sty 2021 10:37

    Skwer z zielenią

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (57)