Nauczyciele i uczniowie z Mrągowa pamiętają o ofiarach holokaustu [GALERIA]

2021-01-25 18:19:45(ost. akt: 2021-01-25 20:21:36)

Autor zdjęcia: archiwum ZS nr 2 Mrągowo

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Od 2006 roku ten dzień obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie zorganizowano z tej okazji specjalną akcję, w której może wziąć udział każdy z nas.
Na czym polega mrągowska akcja? - Wystarczy opublikować swoje zdjęcie z kartką, na której napisane jest „We remember” (Pamiętamy) i zamieścić je na wybranym portalu społecznościowym (Facebook, Twitter, Instagram) z hasztagiem #WeRemember lub przesłać na adres mailowy m.lewkowicz.zs2@gmail.com w dniach 25-27 stycznia - wyjaśnia Magdalena Lewkowicz, koordynatorka akcji w Zespole Szkół nr 2.

Obrazek w tresci

Zdjęcia biorące udział w akcji będą wyświetlane w tych dniach na ścianie obozu w Oświęcimiu. Będzie można je również zobaczyć na żywo w czasie transmisji na YouTube. - Do wspólnego wzięcia udziału w tej akcji zapraszam uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów i sympatyków szkoły - mówi Lewkowicz.

Obrazek w tresci

W wyniku planowych działań ludobójczych III Rzeszy w czasie II wojny światowej zostało zamordowanych około 6 milionów europejskich Żydów, w tym 1,5 miliona dzieci. Większość z nich zginęła w obozach koncentracyjnych i zagłady na okupowanych przez Niemcy ziemiach polskich. Była to bezprecedensowa i największa w historii próba wymordowania całego narodu przy użyciu metod przemysłowych. Dlatego uczniowie i nauczyciele z Mrągowa co roku upamiętniają tę rocznicę. W tym roku akcja szczególnie nawiązuje do słów Mariana Turskiego, byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau, który podczas ubiegłorocznych obchodów rocznicowych mówił o jedenastym przykazaniu: "Nie bądź obojętny".

Obrazek w tresci